Léky zlevní, ale pacienti za ně dají víc

Titulní obrázek

Pacienty čekají od začátku příštího roku dva zajímavé paradoxy. Přestože vláda od 1. ledna prosadila zvýšení DPH na léky z pěti na devět procent, jejich doplatky, které pacienti v lékárnách zaplatí, se o pár korun sníží…

Má to ale háček: i když doplatky na léky o několik korun klesnou, přesto zaplatí pacienti za léky víc než dnes.

Tenhle zdánlivý rozpor má jednoduché vysvětlení. Celkové snížení cen léků způsobí fakt, že ministerstvo zdravotnictví snížilo marže lékárníků. A nižší marže zlevní léky o něco víc, než by je mohla zdražit vyšší DPH. Příklad? Za lék Lawarin na ředění krve pacienti i přes zvýšení DPH dají o 3,50 méně než dnes. O necelé tři koruny méně pak zaplatí za lék Hyalgan, který se používá na nemoci kloubů.

Pacienti ale i přes snížení ceny zaplatí za léky celkově víc peněz. Snížení doplatků o pár korun bude totiž mnohem nižší než nový třicetikorunový poplatek, který bude muset dát pacient od ledna za vydání každého léku na recept.

„Neslibujeme zázraky, ale slibujeme, že se v důsledku zvýšení DPH nezvýší ceny žádného léku. Ani pro pacienty, ani pro zdravotní pojišťovny. Naopak dojde k mírnému snížení cen i doplatků na léky, které jsou na recept,“ říká náměstek ministra zdravotnictví pro lékovou politiku Pavel Hroboň.

Více čtěte v Hospodářských novinách

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!