Přejít na obsah

Leoš Heger zasahuje, proti korupci vytáhl i v krajích

zpět
9.5.2011
úplatek, peníze, korupce
zvětšitúplatek, peníze, korupceZdroj: www.eyeonspain.com

úplatek, peníze, korupce | Zdroj: www.eyeonspain.com

 

Přinejmenším dva kraje dosud ignorovaly lednový příkaz ministra Leoše Hegera, jak organizovat veřejné zakázky ve zdravotnictví. V květnu se poměry začínají měnit.

V Karlových Varech chtějí v pondělí otevřít obálky s nabídkami na dodávku nemocničních přístrojů za 82 milionů korun pro tamní krajské nemocnice. Soutěž je šita na míru dvěma největším dodavatelským firmám v zemi.

Obdobná zakázka byla vyhlášena v Ústí nad Labem. Tamní holding Krajská zdravotní chtěl nakoupit přístroje pro kardiocentrum za 60 milionů.

Zakázku však zrušil, aby se vyhnul ministerské kritice. „Projekt je z hlediska ministerstva zdravotnictví pod zvýšenou kontrolou,“ upozornil Hegerův mluvčí Vlastimil Sršeň.

Konkurence se zlobí

Scénář karlovarské soutěže, kde je předem znám vítěz, přitom natolik rozzlobil některé dodavatelské firmy, že proti ní podaly stížnosti a zároveň je zveřejnily.

Zakázka obchází Protikorupční strategii Ministerstva zdravotnictví tím, že neumožňuje dílčí plnění, ale objednává monitorovací, endoskopické a sonografické přístroje v jednom balíku. Tím omezuje konkurenci a v důsledku zvyšuje cenu.

Na to reagoval kladenský dodavatel endoskopické techniky Medinet, který před týdnem poslal nemocnici námitku, kde žádá, ať se soutěž vypíše znovu s jinými podmínkami. „Nedostává se nám rovného zacházení, protože nemůžeme nabídku učinit sami,“ vysvětluje námitku ředitel Medinetu Petr Kožner.

Vadí mu i zadávací dokumentace, která uvádí natolik podrobné technické parametry, že je mohou splnit pouze určité typy kolonoskopů a gastroskopů značky Olympus. Medinet se tak nemůže zúčastnit soutěže ani jako subdodavatel, protože zastupuje společnost Pentax.

„Pokud kraj naše námitky odmítne, podáme stížnost k antimonopolnímu úřadu,“ plánuje další postup ředitel Kožner, který je ochoten složit stotisícovou kauci.

Podmínky splní jenom dva

Stejně postupuje společnost Transkontakt Medical.

Jde sice o tzv. kompletátorskou firmou s velkým obratem, nemůže však splnit všechny požadavky ze zadávací dokumentace.

Karlovarští radní připouštějí pouze takového zájemce, který dodal v posledních třech letech jedné nemocnici přístroje za 90 milionů. Součástí dodávky přitom mělo být endoskopické vybavení za 10 milionů a sonografické přístroje za stejnou částku.

„Podle našich znalostí jsou na českém trhu pouze dva dodavatelé, kteří tento kvalifikační předpoklad splňují, a to společnosti Hospimed a Puro-klima,“ stojí v dokumentu od Trankontaktu.

Policie šetří kartel

Podezření, že se v soutěži rozhoduje mezi dvěma předem určenými firmami, posílil i minulý pokus uskutečnit stejnou zakázku.

Loni v únoru se do stejně vypsané soutěže přihlásily jen Hospimed a Puro-klima. Administrátorem zakázky byla společnost Otidea, která soutěž zrušila, protože součástí nabídky Puro-klimy byly dokumenty napsané na hlavičkovém papíře Hospimedu. Logicky tak vznikla obava, že oba uchazeči jsou předem domluveni.

Lékařský odborový klub Karlovarské nemocnice tehdy podal trestní oznámení.

„Mohlo dojít k naplnění skutkové podstaty trestného činu pletichy při veřejné soutěži, případně jiných trestných činů,“ napsali lékaři protikorupční policii. „Zatím jsme nedostali odpověď,“ shrnuje dosavadní výsledek lékař Roman Brázdil. Za své aktivity byl ředitelem nemocnice v březnu odvolán z místa primáře ARO.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.


Klíčová slova

Autoři

Petr Holub, Akruálně.cz

Komentovat článek: Leoš Heger zasahuje, proti korupci vytáhl i v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné