Lepší kloub jen za úplatek

Už pět let nemají pacienti v Česku šanci oficiálně si připlatit například na lehčí sádru namísto klasické těžké, odolnější oční čočky či lepší kyčelní kloub…

Čtyři lidé z deseti by si rádi připlatili na lepší zdravotní péči a pomůcky. Oficiálně to není možné. Všichni mají nárok pouze na to, co hradí pojišťovna.

Praha – Ústavní soud zřejmě bude muset vyřešit otázku, zda si čeští pacienti mohou připlácet na péči a pomůcky nad standard placený pojišťovnou. Ambulantní lékaři, podporující senátní návrh zákona, který to měl umožnit, se totiž po jeho zamítnutí ve sněmovně rozhodli obrátit na tento soud.

Už pět let nemají pacienti v Česku šanci oficiálně si připlatit například na lehčí sádru namísto klasické těžké, odolnější oční čočky či lepší kyčelní kloub.

Ve skutečnosti se to ale děje, jen neexistuje kontrola, kolik kdo za co inkasoval.

„Poslanci odmítnutím plateb za nadstandard nahrávají korupci ve zdravotnictví, přitom právě za korupční prostředí nás Evropa kritizuje,“ řekl za koalici lékařů MUDr. Milan Kudyn z Prahy.

„Blíží se volby, a tak není překvapením, že poslanci neprolomili rovnost v chudobě, která u nás panuje. Všichni zákonodárci vědí, že nynější zákon podporuje korupci a ilegální praktiky. Před národem se však předhánějí v demagogii typu všichni mají bezplatné právo na vše,“ uvedl prezident lékařské komory David Rath s tím, že poslanci de facto vyzvali lidi k tomu, aby podváděli a upláceli.

Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer ale naopak tvrdí, že uzákonění vybírání by vedlo lékaře k tomu co nejvíce na příplatcích vydělat na úkor pacientů.

S tím souhlasí i předsedkyně Občanského sdružení pro ochranu pacientů Vladimíra Bošková.

„Na naše sdružení se za deset let neobrátil ani jeden občan, který by si přál připlácet na zdravotní péči, naopak často se na nás obracejí občané s tím, že jsou od nich požadovány neoprávněné platby. Například že nemocnice chtějí peníze za ubytování a stravu od matek malých dětí, které doprovázejí při hospitalizaci, a podobně,“ uvedla.

Výzkum agentury Sofres Factum ale ukázal, že čtyřicet procent lidí by si rádo připlatilo, pokud by tuto možnost měli. Bošková však soudí, že lidem chybějí informace.

„Nesouhlasíme s tím, aby bohatší občan dostal lepší endoprotézu. Takto odlišná kvalita zdravotní péče se dnes v západních zemích nevyskytuje,“ dodala Bošková. Podle ní si tam sice lidé v různé míře na péči připlácejí, většinou ale na tu, která není medicínsky nutná například na lepší pokoj. Ceny většinou reguluje stát.

RADKA WALLEROVÁ, Plzeňský deník, 7.2.2002

Ohodnoťte tento článek!