Lepší péče bude levnější. Za vše ostatní ale budou lidé platit víc

pacient, ordinace, praktik, lékař

Reforma zdravotnictví. Jak se změní poplatky u lékaře a v nemocnicích? Jak stát rozdělí standardní a nadstandardní péči?

Pacient, který si zlomí ruku a bude chtít lehkou laminátovou sádru, ušetří už v roce 2012 u svého ortopeda 350 korun. Vláda Petra Nečase chce totiž dát lidem už napřesrok vůbec poprvé možnost připlatit si rozdíl mezi standardní zdravotní péčí, kterou jim zaplatí zdravotní pojišťovna, a cenou nadstandardní péče. A protože za běžnou sádru platí pojišťovny 350 korun, zlevní lepší laminátová sádra ze 700 korun na polovinu.

Možnost připlatit si (nebo se připojistit) jen na rozdíl mezi standardní a nadstandardní péčí je oproti dnešku velká změna. Pokud totiž chce dnes kdokoli právě třeba lepší sádru, musí si ji zaplatit celou. Podobně si budou moci pacienti připlatit na lepší oční čočku, kvalitnější kyčelní kloub nebo nadstandardní bílou zubní plombu.

Standardní péče podraží

Zatímco za nadstandardní péči budou platit lidé méně, „normální“ péče naopak oproti dnešku podraží. Ministr zdravotnictví Leoš Heger například uvažuje o tom, že by lidé měli svému doktorovi začít platit za léčbu běžné chřipky. A hlavně Hegerova TOP 09 tlačí na to, aby si lidé začali ze svého platit i za další banálnější nemoci a zákroky. Jenže právě toho se nemocní obávají. „Bojím se, že se standardy péče sníží. Nůžky mezi bohatými a běžnými lidmi se budou rozevírat stále víc a vznikne chudinská vrstva, která si nebude moci dovolit téměř nic,“ varuje osmapadesátiletý vozíčkář a předseda občanského sdružení Kolečko Oldřich Štěpán.

Koalice ODS, TOP 09 a VV už se navíc dohodla na zvýšení poplatků. Třeba poplatek za den v nemocnici stoupne z dnešních 60 minimálně na 100 korun. Úplně stejně by měl podražit i poplatek za den v lázních. „Každý rok jezdím ze zdravotních důvodů na měsíc do lázní, takže za ně příště zaplatím o 1200 korun víc. Pokud ještě kvůli vyšší DPH podraží léky, tak to bude docela krušné,“ obává se důchodkyně Zdeňka Šťastná z Nové Vsi u Chotěboře.

Víc budou lidé platit i za návštěvu ambulance chirurga, internisty nebo neurologa, pokud k nim nepůjdou s doporučením od svého praktického lékaře. „O výši tohoto poplatku jsme ještě nerozhodli,“ říká ministr Leoš Heger. Už dřív ale v rozhovoru pro HN řekl, že by mohl poplatek za „nedoporučenou“ návštěvu specialisty stoupnout ze 30 na 200 korun.

Nečasova vláda naopak zruší nepopulární poplatek 30 korun za položku na receptu. Zároveň s tím ale kabinet zavede třicetikorunový poplatek za recept a vyřadí léky do 60 korun ze zdravotního pojištění, a lidé si je tak budou platit ze svého. Chroničtí pacienti, kterým mohlo zrušení poplatků za položku na receptu pomoci, tak ušetřené peníze obratem utratí za levné léky.

Peníze za prevenci

Dlouhodobě nemocným lidem s nižšími příjmy by naopak mohl pomoci plán ministra Hegera, aby se roční strop na některé poplatky a doplatky odvíjel od příjmů lidí. Ještě ale není jasné, odkdy koalice všechny změny v poplatcích prosadí. Zatímco ministr Heger by chtěl, aby nové poplatky platily už od roku 2011, premiér Nečas by raději měnil poplatky až s velkou zdravotnickou reformou, kterou chce vláda spustit od roku 2012.

Velká reforma přitom přinese od začátku roku 2012 pro peněženky pacientů i další novinku. Lidem, kteří budou pravidelně chodit na preventivní prohlídky k praktickému lékaři nebo k zubaři, budou moci pojišťovny nabídnout bonusy – buď poukázky na jinak nehrazenou zdravotní péči, nebo přímo peníze.

„Určitě toho využijeme. Účast na pravidelných prohlídkách šetří zdraví lidí i naše peníze,“ říká ředitel zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Vladimír Kothera.

Jak vláda změní zdravotní péči

100 korun

Pacienti budou platit vyšší poplatky. V nemocnicích místo dnešních 60 korun zaplatí minimálně 100 korun. A víc budou platit i u specialisty, pokud k němu lidé půjdou bez doporučení praktického lékaře. Místo třicetikorunového poplatku za každý lék předepsaný na receptu budou lidé tuto částku platit jen za celý recept. Zároveň s tím ale vláda plánuje vyřadit levné léky do 60 korun z pojištění.

Možnost připlatit si

Nečasova vláda chce lidem umožnit, aby si mohli od začátku roku 2012 legálně připlatit na lepší oční čočku, kyčelní kloub, lehčí sádru nebo zubní plombu. Na rozdíl ode dneška budou muset lidé platit jen rozdíl mezi cenou obyčejné oční čočky nebo kyčelního kloubu a jeho lepší variantou.

Pojišťovny budou lidem hledat lékaře

Lidem, kteří nemůžou sehnat praktického lékaře, zubaře nebo specialistu, budou muset během několika týdnů a do určité vzdálenosti od místa bydlení sehnat lékaře pojišťovny. Vláda chce tento krok prosadit od začátku roku 2012.

Pacienti dostanou víc práv

Všem nemocnicím, které budou porušovat práva pacienta na soukromí, na informace o ceně zdravotní péče, na návštěvy příbuzných nebo třeba na faráře, budou od začátku roku 2012 hrozit desetitisícové pokuty.

Čekací seznamy na internetu

Každý pacient by měl od ledna 2012 přesně vědět, za jak dlouho se v konkrétní nemocnici dostane na plánovanou operaci kolene, kyčelního kloubu, zad, křečových žil nebo třeba žlučníku.

Vláda totiž slibuje, že v novém zákonu nařídí nemocnicím, aby na internetu zveřejňovaly transparentní čekací seznamy na operace.

Na receptu už nebudou názvy léků

Pacienti se musí připravit na to, že už jim lékař nejdéle od začátku roku 2012 nebude na recept předepisovat názvy jejich léků, ale jen léčivých látek. Tento krok by měl podle vlády nejen snížit ceny léků, ale zároveň i odstranit korupci lékařů farmaceutickými firmami.

Doktoři ale před tímto krokem varují, protože náhlá změna léku může třeba pacienty s psychickými nebo dýchacími problémy poškodit.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Lepší péče bude levnější. Za vše ostatní ale budou lidé platit víc
Ohodnoťte tento článek!