Lepší péči bude smět nemocnice dát jen ve volných kapacitách

lékař, chirurg, operace, chirurgové

Lepší péči a služby bude nemocnice smět nabízet jen ve svých volných kapacitách. Pacientovi musí nejprve nabídnout to, co hradí zdravotní pojišťovny, až pak mu dát volbu, zda si chce připlatit, řekl ČTK ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) k plánovaným nadstandardům. Zdůraznil, že kvůli platícím pacientům nesmí nemocnice odmítat nemocné, za které platí pojišťovna.

„Pokud je nemocnice placená z veřejného zdravotního pojištění, nesmí se omezit jen na nadstandard,“ řekl.

Platforma zdravotních pojištěnců varovala, že nemocnice budou odmítat běžné pacienty kvůli těm, kteří si připlatí, a přinesou tak do napjatých nemocničních rozpočtů peníze navíc. Platforma reagovala na ministrův plán umožnit pacientům připlatit si, aby je operoval primář.

„Když je lékař, který jediný umí operovat určitou věc, třeba náhradu kloubu prstů, musí nemocnice zajistit, aby se k němu dostali všichni pacienti, kteří tuto specialitu potřebují. Teprve ve své volné kapacitě by operoval běžné kyčle, když si ho někdo na to vyžádá,“ uvedl ministr. Nemocnice bude muset postup zakotvit ve svém organizačním řádu.

Dosud si pacient musel lepší péči a materiál platit v plné výši, reformní novela umožní doplatit jen rozdíl mezi tím, co dá nemocnici pojišťovna, a tím, kolik výkon nebo materiál stojí.

Dalším variantou jsou hotelové nadstandardy, které se už v řadě nemocnic platí, například za jednolůžkový pokoj, počítač nebo televizi.

Mezi oběma póly je spousta mezistupňů, podle ministra by se dalo připlácet na novinky, které ještě nejsou odsouhlasené k proplácení ze zdravotního pojištění. Další možností jsou výběr operatéra pacientem a operace mimo běžnou operační dobu. Záleží na organizaci práce v nemocnici, musí určit standardní hodiny a nadstandardní, kde by si pacient připlatí.

Peníze za nadstandard by měly zůstat nemocnici. Podle platformy by měla o vybrané peníze platit pojišťovna nemocnici méně. Za ušetřené peníze by pak nasmlouvala další lékaře, kteří by léčili na pojišťovnu. Podle Hegera není důvod, aby pojišťovna platila méně. Jiné to podle něj je, když je spoluúčast ze zákona nařízená, například u zubařů. Pojišťovny platí zařízením méně také o vybrané regulační poplatky. Kde ale bude platba nad zákonný nárok, musí pojišťovna zaplatit nárok celý, rozdíl doplatí pacient.

Ceny si určí sama nemocnice, ministerstvo nebude vydávat ceníky. Podle Hegera nemocnice zřejmě zpočátku nasadí nižší ceny a pak se budou chovat podle zájmu trhu, ceny regulovány nebudou.

Ohodnoťte tento článek!