Letošní den proti rakovině vynesl rekordních 18,65 milionu Kč

Liga proti rakovině

Sbírka Ligy proti rakovině vynesla letos 18,65 milionu korun. Z prodeje žlutých kytiček, dárcovských sms a z příspěvků na účet tak vzešla nejvyšší částka za 21 ročníků, uvedla včera liga v tiskové zprávě.

Žluté květy měsíčku lékařského s modrou stužkou letos 10. května prodávalo více než 14.000 dobrovolníků.
Související informační kampaň se zaměřila na nádory hlavy a krku, každý přispěvatel dostal letáček s informacemi. „O rozhodnutí, kam a v jaké výši budou vybrané finanční prostředky konkrétně směrovány, bude liga podrobně informovat v podzimních měsících,“ uvedla mluvčí Ligy proti rakovině Jitka Bajgarová

Mezi nádory hlavy a krku patří nádory horního dýchacího traktu, polykacích cest, slinných žláz, dále nádory vyrůstající z kůže, cév, nervů a dalších tkání v této oblasti. Muži jsou touto diagnózou ohroženi třikrát častěji než ženy. Nádory hlavy a krku podle organizátorů sbírky sice nejsou tak časté, je možné jim ale předcházet. „Stačí málo: nekouřit, omezit požívání alkoholu, především toho koncentrovaného, dodržovat ústní hygienu,“ uvedla před zahájením letošního ročníku onkoložka a předsedkyně Ligy proti rakovině Michaela Fridrichová.

Sbírka se poprvé konala 14. května 1997. Loni se vybralo 18,26 milionu korun. Celkem se shromáždilo přes 250 milionů korun, z nich 40 procent šlo na nádorovou prevenci, 35 procent na zlepšení kvality života onkologických pacientů a 25 procent na podporu výzkumu, investice do onkologických pracoviště a na podporu hospiců.

Ohodnoťte tento článek!