Přejít na obsah

Letošními změnami cen a úhrad léků může stát ušetřit asi 1,8 mld.

zpět
11.9.2015
léky
zvětšitlékyZdroj: Shutterstock

léky | Zdroj: Shutterstock

 

Změnami cen a úhrad léků, o kterých bylo letos rozhodnuto, by mohl systém veřejného zdravotního pojištění ušetřit asi 1,8 miliardy Kč ročně. Na tiskové konferenci to uvedl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta.

Doplnil, že trh se zpravidla přizpůsobí nové situaci a pacienti na úspory státu nedoplácejí.

Lékový ústav ze zákona musí prověřovat nastavení maximálních cen a úhrad léků. Jeho součástí je přehodnocování zaměnitelnosti léčiv nebo podmínek úhrady v souladu s aktuální klinickou praxí. Od ledna do konce srpna 2015 bylo zahájeno přes 150 těchto prověrek. Díky těm, které už byly dokončeny, by stát mohl uspořit bezmála dvě miliardy korun ročně. Vychází to z kalkulace, která počítá se zachováním předepisování léků v současné míře.

Ředitel SÚKL zdůraznil, že úspory automaticky neznamenají, že by pacienti dopláceli více. „V rámci silného konkurenčního prostředí se všechny články řetězce nějakým způsobem přizpůsobí. Mívá to za následek, že pacienti buď doplácejí stejně, nebo je případně nárůst doplatků výrazně kompenzován,“ uvedl Blahuta.

Uspořené prostředky zůstávají v systému a podle něj se používají pro zvýšení počtu pacientů, kteří mohou být léčeni, nebo úhradu léčby velmi vzácných či závažných onemocnění.


Komentovat článek: Letošními změnami cen a úhrad léků může stát…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Letošními změnami cen a úhrad léků může stát…

Komentáře

1 komentář
Tesař Lubomír souhlas jen částečně  | 11. 09. 2015 13:25

Výsledkem snižování cen bývají i vyšší doplatky, a to i na léky, kde význam doplatku nechápu.A vzhledem k naprosto špatnému zásobování léky, které se datuje právě od doby, kdy se začlo intenzivně revidovat a slevňovat, roste počet pacientů, kteří léky shánějí nebo ani neseženou.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné