Levice ovládla zdravotnictví v kraji

nemocnice, chodba, handicap

Že je ČSSD ochotna hazardovat s dobrým jménem jihočeského zdravotnictví, ukázala v loňských krajských volbách, kdy rozehrála bezprecedentní kampaň „zabráníme rušení jihočeských nemocnic“.

Všichni víme, že žádné rušení nehrozilo a představitelé VZP i ministerstva zdravotnictví o tom opakovaně ujišťovali veřejnost.

Připomeňme si, že to bylo pod vedením tehdejšího hejtmana Zahradníka, konkrétně období 2004 – 2008, kdy Jihočeský kraj vedla ODS a iniciovala transformaci jihočeských nemocnic z příspěvkových organizací na akciové společnosti. Důvodem tohoto kroku bylo zefektivnění hospodaření, rozšíření možností rozvoje a spolupráce. I přes nesouhlas tehdejší opozice, především ČSSD a KSČM, se tento krok v průběhu let ukázal jako správný, s velmi prokazatelnými výsledky.

Po celou tuto dobu museli představitelé ODS bránit jihočeské nemocnice před devastujícími nápady socialistů. Nápad s proplácením poplatků v krajských nemocnicích zastavil Ústavní soud, za proplácení lékárenských poplatků je kraj dodnes u soudu. Po volbách 2008 zas musela ODS zabránit předvolebnímu slibu ČSSD o převedení krajských nemocnic na ziskové organizace.

Zcela ovládnout jihočeské zdravotnictví se levici podařilo až po krajských volbách v loňském roce. Koalice ČSSD a KSČM okamžitě vyměnila zástupce ODS v dozorčích radách nemocnic a zásadně změnila management některých z nich. Výsledek se dostavil po necelém půl roce.

Některé nemocnice se ocitly v červených číslech, tedy v dluzích. Představitelé kraje se budou zaklínat tím, že jim pojišťovna či stát dává méně ale o tom je přeci management, aby se s tou či onou krizí vyrovnal.

Ohodnoťte tento článek!