Liberecká nemocnice bude mít do konce roku v areálu heliport

Zvuková zkouška vrtulníku v liberecké nemocnici

Krajská nemocnice v Liberci bude mít do konce letošního roku ve svém areálu heliport. Vybudování přistávací plochy je pro největší krajské zdravotnické zařízení nutností, jinak by přišlo o statut traumacentra a tím i o miliony korun od pojišťoven.

Do veřejné soutěže na dodavatele stavby se přihlásilo osm firem s cenovou nabídkou od 28 milionů korun do 45 milionů, řekla novinářům náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová. Původní odhad počítal s cenou zhruba 37 milionů korun.

Krajská nemocnice zatím heliport nemá, i když je v Liberci letecká záchranná služba. Nyní dopravují vrtulníky pacienty na liberecké letiště, odkud je převážejí sanitky. „Cesta i s překládáním pacientů trvá deset až 15 minut. Zvlášť u těžce zraněných pacientů může složitá přeprava ohrozit jejich život nebo zhoršit zdravotní stav,“ řekl už dříve ČTK ředitel krajské záchranné služby Stanislav Mackovík.

O výstavbě přistávací plochy v areálu nemocnice se v Liberci diskutuje léta, realizaci ale dlouho brzdil nedostatek peněz. Nemocnice nechala posoudit šest variant umístění heliportu. Mimo jiné se uvažovalo například o výstavbě parkovacího domu, který by měl na střeše přistávací plochu. Další z možností byla výstavba heliportu nad stravovacím traktem. „Ta by ale stála 43 milionů a zhruba na tři měsíce omezila provoz pavilonu, proto jsme vybrali levnější variantu nad parčíkem,“ řekl již dříve ČTK ředitel nemocnice Jiří Veselka.

Nakonec zvítězilo nejlevnější řešení – přistávací plocha bude umístěna na samostatné železné konstrukci nad stávajícími parčíkem a komunikacemi nedaleko pavilonu chirurgie, kde je i traumacentrum. Heliport bude ve výšce více než 20 metrů nad zemí a tunelem bude spojen s pavilonem. Umožní celoroční provoz ve dne i v noci a přistát na něm budou moci i těžké vojenské vrtulníky o hmotnosti 6,5 tuny. „Trojnožka je provizorním řešením, mělo by dojít ke komplexnímu řešení třeba na střeše urgentního příjmu, který by měl být časem v nemocnici vybudován,“ řekla Kocumová.

Ohodnoťte tento článek!