Liberecká nemocnice pořídí další ozařovací přístroj

Další špičkový ozařovací přístroj pro léčbu onkologických onemocnění pořídí Krajská nemocnice Liberec (KNL). Ke stávajícímu lineárnímu urychlovači totiž koncem letošního roku přibude ještě jeden…

Liberec –

„Další takový přístroj výrazně zvýší pacientům komfort v léčení,“

uvedl technický náměstek KNL Česta Havrda.

„Podstatně se zkrátí čekací doby, což se zejména dotkne pacientů z okolních měst, kteří na ozařování dojíždějí.“

Na nový lineární urychlovač získala liberecká nemocnice dotaci z ministerstva zdravotnictví, a to ve výši 15 miliónů korun. Celková cena přístroje se však pohybuje kolem 55 miliónů korun.

„Na financování by se pravděpodobně podílel i kraj,“

řekl technický náměstek. Jak potvrdil, nákup lineárního urychlovače je v současné době předmětem soutěže.

„Předběžně počítáme s tím, že v květnu dojde k podpisu smlouvy. Dodací lhůta bývá tři měsíce a další tři měsíce by trval zkušební provoz. V takovém případě je zcela reálné, že bychom přístroj pro pacienty spustili koncem letošního roku,“

poznamenal Česta Havrda.

Oproti zastaralým přístrojům je lineární urychlovač výkonnější a šetrnější, což má výhody především pro pacienty a pro léčbu nádorových onemocnění.

„Princip léčby spočívá v co nejvyšších dávkách ionizujícího záření, které dokáží rakovinové buňky zničit a zároveň nepoškodit buňky okolní,“

vysvětlila primářka oddělení radiační onkologie Magda Macháňová s tím, že další výhodou je i podstatně kratší doba samotného ozařování.

Pomocí lineárního urychlovače lze nádor ozářit dostatečně vysokou dávkou v krátkém čase, kdy současně chrání okolní zdravé orgány.

Od roku 1983 prošlo v liberecké nemocnici radioterapií více jak tisíc onkologicky nemocných pacientů a v České republice se léčba ozařováním používá u třiceti procent nemocných.

Liberecký den, LENKA MARKOVIČOVÁ

Ohodnoťte tento článek!