Přejít na obsah

Liberecká nemocnice uhájila své traumacentrum

zpět
10.12.2008

Zachraňovat lidské životy budou moci i nadále lékaři traumacentra Krajské nemocnice v Liberci. Ministerstvo zdravotnictví se na základě auditu rozhodlo dát peníze pouze do deseti traumacenter z celkových čtrnácti v celé České republice. Přes značné obavy se zeštíhlení Liberce nakonec nedotklo...

Vedení nemocnice to považuje za obrovský úspěch vzhledem k tomu, že Liberecký kraj je druhým nejmenším krajem v ČR.

„Jsme za to vděční, je to opravdu vynikající úspěch. Je to pro nás potvrzení faktu, že se stáváme opravdu plnohodnotným zdravotnickým zařízením,“ poznamenal předseda představenstva Krajské nemocnice Luděk Nečesaný.

Ministerstvu zdravotnictví se při auditech v nemocničních zařízeních nelíbil především nedostatek kvalitního personálu, nekompletní traumatým nebo špatné technické podmínky bez možnosti zlepšení. Liberecké traumacentrum všechny hlavní požadavky splnilo na výbornou.

„Sice máme poměrně malou spádovou oblast, ale jinak svými kvalitami vše splňujeme. Máme velmi kvalitní odborníky i dostatečný počet lůžek,“ vysvětlil přednosta traumatologicko - ortopedického centra liberecké nemocnice Richard Lukáš.

Audit zjistil, že liberecké traumacentrum je na trhu potřebné. Přesouvání těžce zraněných do Hradce Králové, Prahy nebo Ústí nad Labem totiž pro pacienty znamená nepříjemné a nebezpečné situace.

V Liberci chybí heliport

Několik nedostatků ve fungování libereckého traumacentra však audit přece jen odhalil. Ministerstvu se nelíbí především neexistence přistávací plochy na vrtulníky, takzvaného heliportu.

Nynější překládání mimo nemocnici je totiž pro pacienty poměrně nebezpečné. „Nejhorší je manipulace se zraněným a každé překládání snižuje možnost jeho přežití,“ řekl Deníku již před časem lékařský ředitel nemocnice Martin Zítek.

Nemocnice však slibuje: tento nedostatek brzy odstraníme a heliport v areálu vznikne. Nejpravděpodobněji se prozatím jeví varianta, že bude přistávací plocha vybudována na střeše pavilonu chirurgie.

Problém mělo ministerstvo také s faktem, že traumacentrum v Liberci v roce 2007 nevykazovalo dostatek činnosti. Podle Richarda Lukáše to bylo způsobeno finančními potížemi, ve kterých se celá nemocnice nacházela.

„Letos už je to naopak. Výkonnost, co se týče těžkých zranění, máme o 20 procent vyšší než je průměr ve zbytku republiky,“ poznamenal Lukáš.

Krajská nemocnice v Liberci hodlá v příštím roce posunout úroveň péče v traumacentru ještě dál. Chystá se totiž nakoupit za 80 milionů korun další přístroje a vybavení.

Hloubkový audit ministerstva nakonec odnesla traumacentra ve Zlíně, Pardubicích, v pražské Bulovce a Úrazové nemocnici Brno.

Aleš Vávra, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Liberecká nemocnice uhájila své traumacentrum

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Liberecká nemocnice uhájila své traumacentrum

Komentáře

dalších 8 komentářů
katango Re:Trh  | 10. 12. 2008 18:33

Trh v Česku je od slova trhnout.

Petr Bouzek Trh  | 10. 12. 2008 16:58

Trh s traumaty, to je ten správný směr. Čím více traumat, tím větší prosperita. Zraňujme se pro blaho naší vlasti.

radon a co takhle  | 10. 12. 2008 14:19

"spád", dojezdové a doletové vzdálenosti ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné