Přejít na obsah

Liberecká nemocnice zavře infekci, chybějí jí lékaři

zpět
24.10.2008

Krajská nemocnice v Liberci uzavře od 1. listopadu infekční oddělení, v regionu přitom žádné jiné není. Důvodem je nedostatek odborných lékařů. Pacienti budou kvůli tomu muset jezdit za lůžkovou i ambulantní péči do nemocnic v Ústí nad Labem, Hradci Králové, Mělníku nebo v Praze. Lékařský náměstek ředitele Martin Zítek řekl, že uzavření bude přechodné, dosud ale není zřejmé, jak dlouho bude trvat...

„Chybí nám specialisté. Vyvíjíme maximální úsilí, abychom je získali,“ dodal. Nemocnice nabízí novým lékařům nadstandardní platové podmínky i ubytování. Žádného zájemce nemůže už dva měsíce ale sehnat. Stávající primářka a její zástupkyně odcházejí do privátní praxe, další tři lékařky jsou těhotné nebo na mateřské dovolené.

Podle primářky Ludmily Nedvědové je na oddělení nyní hospitalizováno 17 pacientů, někteří z nich se do konce měsíce uzdraví a zbývající budou přeloženi buďto na jiná oddělení liberecké nemocnice, nebo do jiných měst. „Jde například o pacienty s infekční mononukleózou, nemusí ležet přímo na infekci, ale třeba na ORL nebo interně,“ vysvětlil Zítek. Liberecká nemocnice požádala o pomoc také hlavního hygienika. „Nemocnice ve středních Čechách mají v současné době samy kvůli zvýšenému výskytu žloutenky dost vlastních pacientů a nestojí příliš o další,“ podotkl Zítek.

Krajská pobočka VZP pro Liberecký kraj chce, aby oddělení v Liberci zůstalo zachováno. Její ředitel Jiří Benedikt vyzval nemocnici, aby v příštích týdnech a měsících zajistila všechny základní úkony v péči o infikované pacienty, to znamená, aby se postarala o jejich vyšetření a zajištění léčby. Uložil jí také to, aby podnikla všechny kroky k získání chybějícího personálu.

Infekční oddělení v Liberci prošlo před dvěma lety přestavbou za 28 milionů korun. Jeho kapacita je pro 26 pacientů, součástí infekce byla i ambulance a poradny pro pacienty s nemocnými játry a lidi s onemocněními přenosnými ze zvířat.

Podle Zítka chybí nemocnici celkově asi 18 lékařů a 60 sester. „Odborníci scházejí hlavně v laboratořích, v patologii, biochemii, transfuznímu oddělení a v léčebně dlouhodobě nemocných,“ dodal. Na žádném jiném oddělení však situace není tak kritická, že by hrozilo jeho uzavření. Průměrný plat lékaře v krajské nemocnici se po osmi měsících práce se pohybuje kolem 55.000 korun.

Liberecká nemocnice slouží 430.000 obyvatelům Libereckého kraje, její traumatologie a neurochirurgie ošetřují pacienty z celé republiky. Nemocnice s 973 lůžky a 2000 zaměstnanci hospodaří s rozpočtem přes dvě miliardy korun.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Liberecká nemocnice zavře infekci, chybějí jí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Liberecká nemocnice zavře infekci, chybějí jí…

Komentáře

dalších 27 komentářů
aqualife Re:Re:Re:Jednoduché počty.  | 28. 10. 2008 10:19

Hmmm,superkonsiliární výkony. 1)A jak to zařídíte aby Vám tam ti co nejsou superkonsiliární nechodili a naopak těch požadovaných aby bylo dost ??? :-))) 2)K těm sestrám - jde o to jestli chcete vysloužilou socialistickou důchodkyni anebo sestru.Průměrný plat v Praze je cca 22 tisíc hrubého,což je cca 30 mzdový náklad,čistá mzda pak z toho cca 16,teda nic moc na Prahu. 3)drtivá většina doktorů má sestru,viděl bych správný poměr obráceně,tedy dvě sestry na jednoho doktora,ale není z čeho to zaplatit. 4)nemá to cenu diskutovat,je třeba to zkusit. Já bych viděl jako cestu k odstranění nepochopení mezi tzv.privátem a nemocničními jinak-každý doktor by měl být soukromníkem,a to i v nemocnici,nechat se prostě najímat na nějaké období a je jedno zdali na práci sekundáře,primáře či jen na provedení konkrétních výkonů či stanovení složitých diagnoz.Prostě podobně jako třeba fotbalisti. A tak se pak pohybovat třeba mezi vlastní praxí a nemocnicí,i když osobně vidím jako nejlepší stát se slušně placeným najímaným specialistou a o provozní problémy se nestarat.A proč nebýt v pondělí v jedné,ve středu ve druhé nemocnici a v pátek ve své praxi,třeba? Setkal jsem se až s neuvěřitelnými situacemi jasně ukazujícími,že kombinace zaměstnaneckého a privátního není pro zůčastněné dobrá.

challneger Re:Re:Jednoduché počty.  | 27. 10. 2008 14:51

vy mi chete říct, že sestra bere v ordinacích soukromých lékařů víc než 18 500 hrubého? Tj. 18 500 x 1.35 = cca 25000? Myslím, že za tyto peníze a vyšší dělá v privátech minimum sester, pravda, v době, kdy se to počítalo, to ještě nebylo tak hrozné, navíc, já osobně bych měl sestru "zadarmo". 1 sestru na 1 doktora nepotřebujeme, protože jde o sdílenou praxi, tedy každý z nás maká jen určitou dobu (2 resp. 3 dny v týdnu), přičemž ordinaci i sestru sdílíme, když nemaká u jednoho, maká u druhého. Na jednoho pacienta to tedy dělá při frekvenci 25 pacientů denně (ošetřit 25 pacientů je asi na 4 hodiny denně) 318 bodů, což si myslím, že zvládneme celkem v pohodě. K tomu placené výkony. 318 bb je sice více, než kolik činí ohodnocení kontrolního vyšetření v našem oboru, ale myslím, že není problém to navýšit, když budeme kašlat na opakovaná kontrolní vyšetření a dělat superkonziliární výkony a přitáhneme lidi, pak bych to viděl standardně na 220 + 50 + 139 + 166 + 82 bb, tedy 657 bb á pacient poprvé vyšetřený v našem zařízení, čili cca dvojnásobek toho, co potřebujeme, stačilo by tedy asi třetina až čtvrtina nových pacientů k dosažení plánovaného ekonomického výkonu. Vím, že je to velmi málo, protože v soukromé praxi je reálná tržní cena tak dvojnásobná, když bychom dělali menší chir. zákroky tak i vícenásobná. Právě proto je třeba zavést pokladenský systém, aby si pojišťovna event. regulovala pacienta a nikoli lékaře.

aqualife Re:Jednoduché počty.  | 27. 10. 2008 12:09

Myslím že jste podcenil materiál i plat sestry a také neberete v úvahu že sestra je většinou jedna na jednoho doktora (a je to často málo),čili byste asi potřebovali dvě,zapomněl jste na různé revise,telefon,internet,ale budiž,zase kalkulujete provoz auta,který já nekalkuluju. 180.000-105.000=75.000,-děleno dvěma je 37.500,-hrubého. Za předpokladu že to doopravdy jde a čekárna je plná. Ono se to dobře počítá druhým,soukromnící mají tendenci své náklady příliš nadsazovat,to vím a někdy se až směju k jakým číslům docházejí,ale Vy zase sakra podceňujete.Asi by to chtělo aby konečně státní i "privát" si dokázali sednout ke stolu,tyhle věci probrat a shodnout se,že škůdce je úplně jinde a jak společně na něho.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné