Liberecká nemocnice zavře infekci, chybějí jí lékaři

Titulní obrázek

Krajská nemocnice v Liberci uzavře od 1. listopadu infekční oddělení, v regionu přitom žádné jiné není. Důvodem je nedostatek odborných lékařů. Pacienti budou kvůli tomu muset jezdit za lůžkovou i ambulantní péči do nemocnic v Ústí nad Labem, Hradci Králové, Mělníku nebo v Praze. Lékařský náměstek ředitele Martin Zítek řekl, že uzavření bude přechodné, dosud ale není zřejmé, jak dlouho bude trvat…

„Chybí nám specialisté. Vyvíjíme maximální úsilí, abychom je získali,“ dodal. Nemocnice nabízí novým lékařům nadstandardní platové podmínky i ubytování. Žádného zájemce nemůže už dva měsíce ale sehnat. Stávající primářka a její zástupkyně odcházejí do privátní praxe, další tři lékařky jsou těhotné nebo na mateřské dovolené.

Podle primářky Ludmily Nedvědové je na oddělení nyní hospitalizováno 17 pacientů, někteří z nich se do konce měsíce uzdraví a zbývající budou přeloženi buďto na jiná oddělení liberecké nemocnice, nebo do jiných měst. „Jde například o pacienty s infekční mononukleózou, nemusí ležet přímo na infekci, ale třeba na ORL nebo interně,“ vysvětlil Zítek. Liberecká nemocnice požádala o pomoc také hlavního hygienika. „Nemocnice ve středních Čechách mají v současné době samy kvůli zvýšenému výskytu žloutenky dost vlastních pacientů a nestojí příliš o další,“ podotkl Zítek.

Krajská pobočka VZP pro Liberecký kraj chce, aby oddělení v Liberci zůstalo zachováno. Její ředitel Jiří Benedikt vyzval nemocnici, aby v příštích týdnech a měsících zajistila všechny základní úkony v péči o infikované pacienty, to znamená, aby se postarala o jejich vyšetření a zajištění léčby. Uložil jí také to, aby podnikla všechny kroky k získání chybějícího personálu.

Infekční oddělení v Liberci prošlo před dvěma lety přestavbou za 28 milionů korun. Jeho kapacita je pro 26 pacientů, součástí infekce byla i ambulance a poradny pro pacienty s nemocnými játry a lidi s onemocněními přenosnými ze zvířat.

Podle Zítka chybí nemocnici celkově asi 18 lékařů a 60 sester. „Odborníci scházejí hlavně v laboratořích, v patologii, biochemii, transfuznímu oddělení a v léčebně dlouhodobě nemocných,“ dodal. Na žádném jiném oddělení však situace není tak kritická, že by hrozilo jeho uzavření. Průměrný plat lékaře v krajské nemocnici se po osmi měsících práce se pohybuje kolem 55.000 korun.

Liberecká nemocnice slouží 430.000 obyvatelům Libereckého kraje, její traumatologie a neurochirurgie ošetřují pacienty z celé republiky. Nemocnice s 973 lůžky a 2000 zaměstnanci hospodaří s rozpočtem přes dvě miliardy korun.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!