Přejít na obsah

Liberecká univerzita si patentovala nový oblek pro těžce nemocné

zpět
23.7.2010
nemocnice, pokoj
zvětšitnemocnice, pokojZdroj: mlive.com

nemocnice, pokoj | Zdroj: mlive.com

 

Na Technické univerzitě v Liberci ušili nový oblek pro těžce nemocné. Konstrukci navrhli odborníci katedry oděvnictví a svůj nápad už si nechali patentovat v Česku a Evropě. Nový oblek by měl nahradit neetické "andílky" a poskytnout pacientům v nemocnicích větší komfort i důstojnost.

Zdravotnickému personálu přitom usnadní manipulaci s pacientem a lehce zpřístupní pro ošetření všechny části těla, řekla mluvčí liberecké univerzity Jaroslava Kočárková.

Dvoudílný oblek se skládá z kalhot a haleny. Oba díly jsou po stranách rozepínatelné a oddělitelné, takže se lékaři k nemocnému dostanou ze všech stran. Protože jsou přední i zadní díl shodné, nemusí se při zašpinění vyměňovat celý oblek, ale jen jednotlivé části a pacient může být stále čistý.

„Spojení jednotlivých dílů jsme řešili pomocí suchých zipů, všechny díly se dají zaměnit a spojení dílů je možné různými způsoby,“ řekl k obleku vedoucí katedry oděvnictví Antonín Havelka.

Prototyp ušili na katedře v šicí dílně a už se zkouší v několika nemocnicích. Autoři konstrukce nyní vyhodnocují drobné připomínky personálu i pacientů.

„Konstrukci řešíme tak, aby byla pacientovi co nejpříjemnější, brali jsme v potaz i nebezpečí proleženin. Oblek proto nemá žádné švy, které by tlačily,“ doplnil Havelka.

Oblek je z čisté bavlny, v souvislosti s výzkumem v oblasti textilních materiálů na univerzitě ale autoři uvažují například o použití jiných textilií. „Chystáme se odzkoušet textilní materiál s antibakteriální úpravou na bázi stříbra,“ dodal Havelka.


Autoři

ČTK

Komentovat článek: Liberecká univerzita si patentovala nový oblek…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné