Liberecké nemocnici by mohli chybět pediatři, zkušení odcházejí

miminko, pediatrie, porodnice

Dětskému oddělení Krajské nemocnice Liberec do budoucna hrozí nedostatek zkušených pediatrů s dostatečným vzděláním. Současná generace soukromých dětských lékařů v Česku totiž stárne a to může znamenat, že zkušení odborníci z nemocnic začnou odcházet do soukromé sféry, řekl primář dětského oddělení Martin Zítek.

O pediatrii podle něj navíc není odpovídající zájem ani mezi studenty medicíny. Nevýhodou oboru je i to, že mezi dětskými lékaři převažují ženy. Platí to i pro liberecké oddělení.

„Riziko pro nemocnici je to, že mi začínají odcházet lékaři z lůžkového zařízení. To znamená plně kvalifikovaní specialisté,“ potvrdil primář. Za poslední půlrok tímto způsobem krajská nemocnice přišla o tři plně atestované odborníky. Podle Zítka obecně chybí právě generace stabilních čtyřicátníků nebo padesátníků schopných samostatně pracovat.

Na oddělení je 15 lékařů. Počet podle primáře vyhovuje, je mezi nimi ale 13 žen. Jde hlavně o mladé lékařky připravující se na atestaci. „Když si udělají vzdělání, tak většinou řeší své mateřské povinnosti a pak už se moc nechtějí vracet do nemocnice,“ podotkl Zítek.

Pro mladé pediatry to prý platí obecně, po dosažení kvalifikace je pro ně soukromá praxe lákavější než služby v nemocnici. Než se ze začínajícího lékaře stane v oboru odborník, trvá podle Zítka nejméně deset let.

Generace privátních pediatrů stárne, a bude se proto snažit ordinace postupně předávat mladším. Podle Zítka je proto možné, že se dětská oddělení některých nemocnic vylidní. Podobně to vypadalo na začátku 90. let minulého století, kdy začaly soukromé ordinace dětských lékařů vznikat.

Dětské oddělení nemocnice v Liberci je jedním z největších mimofakultních dětských oddělení v zemi. Je rozděleno na dvě části – pediatrii a neonatologii. V Libereckém kraji je také jediným specializovaným zařízením, které se může starat o nedonošené děti.

Ohodnoťte tento článek!