Libereckou nemocnici čeká po dozorčí radě i obměna představenstva

správní rada, dozorčí rada, křesla, zasedací místnost

Krajskou nemocnici v Liberci čeká po nedávné obměně dozorčí rady i výměna představenstva. Podle informací ČTK by z něj měl mimo jiné odejít generální ředitel Jiří Veselka, ekonomický ředitel Jiří Kittner nebo lékařský ředitel Jan Mečl. Na ředitelských místech by však měli zůstat, řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). To ovšem bude zřejmě dočasné, jeho náměstkyně pro zdravotnictví Zuzana Kocumová (Změna pro Liberecký kraj) už mluví o výběrovém řízení na nové vedení.

„Zdravotnická zařízení letos čekají finanční problémy kvůli změnám úhrad od zdravotních pojišťoven. Liberecká nemocnice má kromě toho před sebou i zásadní rozhodnutí – jaká bude její role v budoucí koncepci krajského zdravotnictví a jak se bude provozně a stavebně rozvíjet v příštích letech,“ řekla Kocumová. K tomu všemu je podle ní nutné mít ve vedení nemocnice partnera se silným mandátem, který je založen na důvěře zaměstnanců, odborné veřejnosti i vlastníků. „Takové vedení by mělo vzejít z nějaké formy otevřeného výběrového řízení s minimálním zasahováním ze strany politiků,“ dodala.

Odvolané manažery by měly v představenstvu vystřídat známé tváře spojené s někdejším ředitelem Luďkem Nečesaným, ten ale údajně na seznamu není. Podle liberecké primátorky Martiny Rosenbergové by měla v představenstvu mimo jiné zasednout bývalá ekonomická ředitelka Miloslava Tanečková, primáři Petr Suchomel nebo Richard Lukáš. Všichni už byli členy vedení nemocnice, na své posty ale spolu s Nečesaným rezignovali v únoru 2011 a k 28. únoru skončilo jejich působení v představenstvu. „Chceme, aby v představenstvu zasedli primáři oddělení, přes které jdou největší peníze,“ vysvětlil Půta. Jak bude představenstvo vypadat, bude podle něj jasné za týden po jednání dozorčí rady.

Liberecká nemocnice je s 1000 lůžky největším zdravotnickým zařízením v kraji. Veselka stojí v jejím čele od září 2011, do té doby řídil liberecký dopravní podnik. S sebou si tehdy přivedl Kittnera. Nemocnici přebírali v době, kdy ji předchozí vedení dovedlo do ztráty. Zařízení se podařilo stabilizovat, hospodaření je ziskové. Za loňský rok by měla nemocnice skončit podle odhadů v zisku kolem pěti až sedmi milionů korun. Nově zvolené vedení Libereckého kraje, který je majoritním vlastníkem, chce ale představenstvo vyměnit. Hejtman odmítá, že by důvody byly politické. Veselka a Kittner jsou spojeni s ODS, proti níž se Změna pro Liberecký kraj v čele s Janem Korytářem už před volbami jasně vymezila.

Ohodnoťte tento článek!