Liberecký kraj bude mít od Nového roku službu koronera

Liberecký kraj zavádí od Nového roku službu koronera. Zajišťovat ji bude společnost 1. Koronerská, která zvítězila ve veřejné soutěži. Kraj za to v příštím roce zaplatí necelé dva miliony korun.

Dosud ohledávání zemřelých zajišťovali lékaři Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, smlouva ale letos končí. Novináře o tom informoval končící krajský radní pro zdravotnictví Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj).

Zajištění služby koronera byl podle Tulpy problém, protože ohledat mrtvého a konstatovat smrt může jen lékař. V Libereckém kraji ji zajišťovali lékaři záchranné služby a lidé často na lékaře dlouho čekali.

„Stávalo se, že záchranka byla na výjezdu a byly tam prodlevy dvou, tří i čtyř hodin, než se k zemřelému dostavil lékař,“ řekl Tulpa. Kraj zvažoval zřízení koronerské služby už loni, podle radního ale tehdy průzkum ukázal, že o ni není mezi lékaři zájem.

Teď se podařilo službu zajistit externí firmou. „Společnost 1. Koronerská převezme dosavadní povinnost za zdravotnickou záchrannou službu. Prohlídky zemřelých bude provádět v režimu 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Díky zřízení koronera odpadne krajské záchrance činnost, pro kterou není primárně určena,“ dodal Tulpa. Kdyby chtěl podle něj kraj zajišťovat službu v takovém rozsahu sám, potřeboval by na to deset lékařů.

Služba krajského koronera není v Česku ničím výjimečným. Už od ledna 2013 mají krajského koronera třeba v Karlovarském kraji, od roku 2014 ji má také například Moravskoslezský kraj, pro který ji zajišťuje Městská nemocnice Ostrava.

Ohodnoťte tento článek!