Přejít na obsah

Liberecký kraj bude mít od Nového roku službu koronera

zpět
3.11.2016
*nemocncie, smrt, úmrtí, eutanazie
zvětšit*nemocncie, smrt, úmrtí, eutanazieZdroj: Shutterstock

*nemocncie, smrt, úmrtí, eutanazie | Zdroj: Shutterstock

 

Liberecký kraj zavádí od Nového roku službu koronera. Zajišťovat ji bude společnost 1. Koronerská, která zvítězila ve veřejné soutěži. Kraj za to v příštím roce zaplatí necelé dva miliony korun.

Dosud ohledávání zemřelých zajišťovali lékaři Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, smlouva ale letos končí. Novináře o tom informoval končící krajský radní pro zdravotnictví Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj).

Zajištění služby koronera byl podle Tulpy problém, protože ohledat mrtvého a konstatovat smrt může jen lékař. V Libereckém kraji ji zajišťovali lékaři záchranné služby a lidé často na lékaře dlouho čekali.

„Stávalo se, že záchranka byla na výjezdu a byly tam prodlevy dvou, tří i čtyř hodin, než se k zemřelému dostavil lékař,“ řekl Tulpa. Kraj zvažoval zřízení koronerské služby už loni, podle radního ale tehdy průzkum ukázal, že o ni není mezi lékaři zájem.

Teď se podařilo službu zajistit externí firmou. „Společnost 1. Koronerská převezme dosavadní povinnost za zdravotnickou záchrannou službu. Prohlídky zemřelých bude provádět v režimu 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Díky zřízení koronera odpadne krajské záchrance činnost, pro kterou není primárně určena,“ dodal Tulpa. Kdyby chtěl podle něj kraj zajišťovat službu v takovém rozsahu sám, potřeboval by na to deset lékařů.

Služba krajského koronera není v Česku ničím výjimečným. Už od ledna 2013 mají krajského koronera třeba v Karlovarském kraji, od roku 2014 ji má také například Moravskoslezský kraj, pro který ji zajišťuje Městská nemocnice Ostrava.


Komentovat článek: Liberecký kraj bude mít od Nového roku službu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné