Přejít na obsah

Liberecký kraj chce platit za lidi, peníze na to ale uvolněny nemá

zpět
29.1.2009

Liberecká a českolipská nemocnice spolu s léčebnou ve Cvikově a dvěma ústavními lékárnami jsou jedinými místy v Libereckém kraji, kde přestanou lidé od neděle platit regulační poplatky. K tomu, aby se tak stalo, ale budou muset podepsat uznání dluhu vůči zdravotnickému zařízení...

souhlas s poskytnutím osobních údajů a daru od LK. Teprve pak nemusí poplatek zaplatit.

„Upozorňuji vás, že existuje paragraf o rozpočtové kázni, a vy chcete hradit poplatky od 1. února, ale zastupitelstvo jejich hrazení z rozpočtu kraje schválí případně až na konci února, pokud takový návrh předložíte, a tak nemáte na hrazení poplatků peníze,“ upozornil na zastupitelstvu liberecký primátor Jiří Kittner (ODS).

Doplnil ho liberecký exprimátor a zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj (SLK) Jiří Drda, když řekl, že rada kraje předjímá, „že jí bude něco schváleno na tom příštím zasedání“.

Narážel tak na skutečnost, že zastupitelé LK dosud neschválili na svém zasedání hrazení poplatků, a rada kraje tudíž podle pravidel nakládání s prostředky v rozpočtu nemá peníze uvolněny z rezervního fondu na zdravotnictví. Tam je sice 32 miliónů korun, ale podle pravidel by měly být použity pouze na řešení krize ve zdravotnictví. „Tyto peníze mohou být použity pouze na nákup třeba drahých přístrojů,“ varoval zastupitel a starosta Desné Marek Pieter (SLK).

„Všichni víme, že částka 32 miliónů korun je v rezervním fondu zdravotnictví blokována na poplatky, ale nemůžeme se o tom tak vyjadřovat,“ začal slovní martyrium náměstek hejtmana pro ekonomiku Zdeněk Bursa (ČSSD).

Vše korunoval prohlášením, že o plošném hrazení poplatků za občany v krajských zařízeních v celé republice od začátku února rozhodla Asociace krajů ČR (AKČR).

Tím ovšem způsobil povyk v jednacím sále. „AKČR sice rozhodla, ale nemá žádnou právní subjektivitu. A tak pochybuji o tom, že lze proplácet a schvalovat něco zpětně. To, co tady předvádíte, je lehká partyzánština,“ rozohnil se zastupitel a místostarosta Cvikova Jaroslav Švehla (ODS).

„Praxe ukáže, že to, co tady děláte, je jen navádění občanů, jak obcházet zákony,“ dodal Drda.

Kromě toho, že opoziční zastupitelé, ale i starostové upozorňují na fakt, že jde prakticky o diskriminaci části obyvatel kraje, která se projeví hlavně v jeho ekonomicky slabých částech, varují také obyvatele, aby zvážili všechny dokumenty, které v souvislosti s neuhrazenými poplatky podepíší.

„Stávají se dlužníky, přijímají dar, který nakonec budou muset zdanit, a zároveň se jim ten dar započítá třeba do sociálních dávek, které se jim mohou na konci roku ponížit,“ upozornila českolipská starostka a zastupitelka Hana Moudrá (ODS). ODS také poukázala na skutečnost, že není jasné, jak bude kraj postupovat ve chvíli, kdy lidé překročí stanovený limit a pojišťovny jim začnou poplatky vracet zpět.

Námitky opozice nakonec vedly k tomu, že jablonecký místostarosta za Stranu pro otevřenou společnost (SOS) Lukáš Pleticha navrhl ukončení diskuse o poplatcích. Učinil tak ve chvíli, kdy koalici chyběly argumenty a do diskuse byli přihlášeni ještě další řečníci.

Předsedající schůze statutární náměstkyně Lidie Vajnerová (SOS) jeho návrhu vyhověla a hlasováním koalice ukončila diskusi. Porušila tak jednací řád zastupitelstva, neboť nedala prostor zbývajícím řečníkům.

Barbora Silná, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Liberecký kraj chce platit za lidi, peníze na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Liberecký kraj chce platit za lidi, peníze na…

Komentáře

dalších 5 komentářů
Baalamut Re:Je to prostě skandální,  | 30. 01. 2009 09:38

Budu se opakovat, ale postip krajů v porušování zákona je typicky fašistický ( pro hrubou orientaci v pojmu zkuste třeba Wikipedii ). Zákony platí pro ostatní, pro vyvolené nikoli, adorace silného vůdce, korporativismus, etc., etc. to všechno současní vůdci krajů dělají. demokracie má vůči totalitárnímu ( fašistickému) myšlení slabou ochranu, zejména v postkomunistických zemích.

jir Je to prostě skandální,  | 29. 01. 2009 15:43

jak si noví rádoby bolševici vykládají schvalování a dodržování zákonů a předpisů, kterých byli sami tvůrci nebo jejichž přijímání nedokázali legálně zabránit! Nejhorší je , že si nechávají radit odborníky na právo a jeho obcházení (místo dodržování) jak to udělaqt, aby neuvážené sliby Vrchního demagoga za doslova každou cenu, včetně ztráty slušnosti a zábran, splnili na úkor většiny nevinných(?) daňových poplatníků.. I když, část z nich tyto "reprezentanty vůle lidu" neuváženě volila tak teď mjí co chtěli. Nebo nechtěli?

Tomáš Rozsíval Re:Je to jednoduché  | 29. 01. 2009 14:30

Mýlíte se , pane kolego. Před volbami ještě tím politikem nejste a proto můžete slibovat hory doly, stále je to místní kolořitní folklor. Teprve v okamžiku, kdy se dostanete do toho kýženého zastupitelstva, stává se z vás formálně politik. V tom je ale problém, protože se stále ještě za politika nepovažujete. Daleko více si považujete svého jména jako lékaře. Až v okamžiku, kdy ztratíte sebereflexi a rezignujete na svou lékařskou praxi a veřejně prohlásíte, že už se do medicíny nikdy nevrátíte, můžete masívně začít škodit jako pravý politik, celé společnosti. Potom už vám bude všechno jedno, protože se dostanete do takových sfér, v nichž už se o vás ti kamarádi postarají a udělají z lékaře zmocněnce pro dálnice. Tam u vás pokud vím, ještě žádná nevede, ale to je otázka času. Nějaký ten pašalík je vždycky v dnešní době lepší, než ze sebe stále dělat vola v soukromé lékařské ordinaci. Minimálně se o vás bude psát ve Wikipedii. Možná i na You Tube.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné