Liberecký kraj chce platit za lidi, peníze na to ale uvolněny nemá

Titulní obrázek

Liberecká a českolipská nemocnice spolu s léčebnou ve Cvikově a dvěma ústavními lékárnami jsou jedinými místy v Libereckém kraji, kde přestanou lidé od neděle platit regulační poplatky. K tomu, aby se tak stalo, ale budou muset podepsat uznání dluhu vůči zdravotnickému zařízení…

souhlas s poskytnutím osobních údajů a daru od LK. Teprve pak nemusí poplatek zaplatit.

„Upozorňuji vás, že existuje paragraf o rozpočtové kázni, a vy chcete hradit poplatky od 1. února, ale zastupitelstvo jejich hrazení z rozpočtu kraje schválí případně až na konci února, pokud takový návrh předložíte, a tak nemáte na hrazení poplatků peníze,“ upozornil na zastupitelstvu liberecký primátor Jiří Kittner (ODS).

Doplnil ho liberecký exprimátor a zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj (SLK) Jiří Drda, když řekl, že rada kraje předjímá, „že jí bude něco schváleno na tom příštím zasedání“.

Narážel tak na skutečnost, že zastupitelé LK dosud neschválili na svém zasedání hrazení poplatků, a rada kraje tudíž podle pravidel nakládání s prostředky v rozpočtu nemá peníze uvolněny z rezervního fondu na zdravotnictví. Tam je sice 32 miliónů korun, ale podle pravidel by měly být použity pouze na řešení krize ve zdravotnictví. „Tyto peníze mohou být použity pouze na nákup třeba drahých přístrojů,“ varoval zastupitel a starosta Desné Marek Pieter (SLK).

„Všichni víme, že částka 32 miliónů korun je v rezervním fondu zdravotnictví blokována na poplatky, ale nemůžeme se o tom tak vyjadřovat,“ začal slovní martyrium náměstek hejtmana pro ekonomiku Zdeněk Bursa (ČSSD).

Vše korunoval prohlášením, že o plošném hrazení poplatků za občany v krajských zařízeních v celé republice od začátku února rozhodla Asociace krajů ČR (AKČR).

Tím ovšem způsobil povyk v jednacím sále. „AKČR sice rozhodla, ale nemá žádnou právní subjektivitu. A tak pochybuji o tom, že lze proplácet a schvalovat něco zpětně. To, co tady předvádíte, je lehká partyzánština,“ rozohnil se zastupitel a místostarosta Cvikova Jaroslav Švehla (ODS).

„Praxe ukáže, že to, co tady děláte, je jen navádění občanů, jak obcházet zákony,“ dodal Drda.

Kromě toho, že opoziční zastupitelé, ale i starostové upozorňují na fakt, že jde prakticky o diskriminaci části obyvatel kraje, která se projeví hlavně v jeho ekonomicky slabých částech, varují také obyvatele, aby zvážili všechny dokumenty, které v souvislosti s neuhrazenými poplatky podepíší.

„Stávají se dlužníky, přijímají dar, který nakonec budou muset zdanit, a zároveň se jim ten dar započítá třeba do sociálních dávek, které se jim mohou na konci roku ponížit,“ upozornila českolipská starostka a zastupitelka Hana Moudrá (ODS). ODS také poukázala na skutečnost, že není jasné, jak bude kraj postupovat ve chvíli, kdy lidé překročí stanovený limit a pojišťovny jim začnou poplatky vracet zpět.

Námitky opozice nakonec vedly k tomu, že jablonecký místostarosta za Stranu pro otevřenou společnost (SOS) Lukáš Pleticha navrhl ukončení diskuse o poplatcích. Učinil tak ve chvíli, kdy koalici chyběly argumenty a do diskuse byli přihlášeni ještě další řečníci.

Předsedající schůze statutární náměstkyně Lidie Vajnerová (SOS) jeho návrhu vyhověla a hlasováním koalice ukončila diskusi. Porušila tak jednací řád zastupitelstva, neboť nedala prostor zbývajícím řečníkům.

Barbora Silná, Právo

Liberecký kraj chce platit za lidi, peníze na to ale uvolněny nemá
Ohodnoťte tento článek!