Přejít na obsah

Liberecký kraj chce transformovat nemocnice do konce roku

zpět
10.10.2006

Dvě krajské nemocnice v Liberci a České Lípě chce Liberecký kraj transformovat ještě do konce letošního roku. Jak rychle se mu tento krok podaří, záleží už pouze na tom, kdy vyjde změna zákona o veřejných neziskových organizacích ve Sbírce zákonů.

Liberecké a českolipské zařízení včlení do akciových společností

Právu to řekl radní pro zdravotnictví Libereckého kraje Jaroslav Krutský (ODS) s tím, že do té doby chce mít Liberecký kraj připraveny všechny náležitosti, aby byly současné příspěvkové organizace včleněny do již založených akciových společností co nejrychleji.

Přeměnu příspěvkových organizací na akciové společnosti umožnilo rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil ustanovení zákona o neziskových nemocnicích. Odůvodnil to tím, že ustanovení zákona je v rozporu s ústavou.

Krutský: pro pacienty se v první fázi nic nezměn

V praxi to podle Krutského nebude pro pacienty v první fázi znamenat vůbec nic. „Půjde pouze o začlenění dvou příspěvkových organizací do akciových společností, které jsou již téměř rok založeny. Ve druhé fázi to pro pacienty bude znamenat efektivnější poskytování zdravotnické péče,“ uvedl radní.

Výraznou změnu to přinese pro vedení akciových společností. „Půjde hlavně o manažerskou práci a obě zařízení se budou moci ekonomicky stabilizovat. Zlepší se kontrola a umožní se daňová i personální optimalizace. Současný stav neumožňuje jakékoli podnikání,“ shrnul Krutský.

Pro zaměstnance bude podle něj změna znamenat především daleko větší motivaci. Dosud podle radního museli být všichni odměňováni stejně tak, jak stát nadiktoval mzdy, a chyběla motivační složka. To by se ve svém důsledku mělo projevit v kvalitnější péči o pacienty.


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Liberecký kraj chce transformovat nemocnice do…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné