Liberecký kraj chystá nové operační středisko pro záchranku

operační středisko, Záchranná služba, záchranáři,

Liberecký kraj připravuje výstavbu nového operačního střediska pro Zdravotnickou záchrannou službu Libereckého kraje. Vznikne přestavbou bývalé restaurace Neli v areálu liberecké nemocnice. Vyžádá si to stavební úpravy za zhruba 6,5 milionu korun, sdělila novinářům náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Zuzana Kocumová (Změna pro Liberec). Úpravy by podle ní měly být hotové v polovině příštího roku, do konce roku začne operační centrum pracovat.

Nové operační středisko má zlepšit pracovní podmínky a zázemí pro záchranáře, především se ale zlepší operační systém, se kterým pracuje. Ten současný není kompatibilní s ostatními operačními systémy, v případě kolapsu nemohou službu převzít dispečeři v Ústí nad Labem nebo Praze. Jako velká slabina se to ukázalo předloni v červenci, kdy zasáhl středisko kulový blesk, poničil počítače a vyřadil informační systém. Sanitky musely dispečerky navádět mobilem. Lépe budou záchranáři komunikovat i s ostatními složkami integrovaného záchranného systému. Nová operační centra budují i krajští hasiči a policie.

Na vybudování operačního střediska získal kraj zhruba 35 milionů korun z evropských fondů, jen malá část je ale určena na stavební úpravy, za většinu peněz nakoupí záchranná služba vybavení střediska. Stavět se mělo už letos, kraj ale výběrové řízení na dodavatele dvakrát zrušil kvůli chybám v zadání, navíc se ukázalo, že záchranná služba nemá v investičním fondu na stavbu dost peněz. I proto nakonec projekt výrazně zlevnil. „S vedením záchranné služby jsme se dohodli, že nebudeme investovat do rekonstrukce celé budovy, ale jen do části, která umožní vybudování operačního střediska,“ vysvětlila Kocumová. Kraj tak ušetří 13 milionů, které může investovat třeba do úprav výjezdových stanovišť záchranky.

Kraj také vypsal veřejnou soutěž na nákup sedmi nových vozů, pěti sanitek a dvou nových aut pro lékaře, v odhadované hodnotě 10,6 milionu korun. Nové sanitky záchranka nutně potřebuje, jen letos musela kvůli haváriím tři vozy odepsat. Kraj také vyhlašuje výběrové řízení na nového ředitele záchranné služby. Krajští radní 5. listopadu předchozího ředitele Stanislava Mackovíka (KSČM) odvolali, údajně selhal jako manažer. Mackovík chtěla sám rezignovat k 1. lednu 2014, byl zvolen poslancem.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!