Liberecký kraj koupí záchrance 20 sanitek a čtyři terénní vozy

Liberecký kraj nakoupí pro zdravotnickou záchrannou službu 20 nových sanitek a také čtyři terénní vozy pro lékaře. Zatímco na sanitky získala záchranná služba dotace z Integrovaného operačního programu, terénní vozy zaplatí ze svého, případně přidá nějaké peníze kraj.

Novinářům to řekl krajský radní pro zdravotnictví Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj).

Obměna vozového parku už byla podle Tuply nutná, novou sanitku dostala záchranná služba naposledy před čtyřmi lety, vozy pro lékaře kupovala naposledy v roce 2012. „S obnovou vozového parku tohoto typu souvisí také potřeba zlepšení technických parametrů pro jízdu, bezpečnost a především terénní prostupnost v horských oblastech,“ řekl radní. Terénní vozy pro lékaře musí mít proto pohon všech kol, vyšší světlost podvozku, silnější motor a například i naviják.

Zatímco nákup terénních vozů se teprve připravuje, na sanitky vypsal kraj soutěž už loni na podzim. „Jsme ve fázi hodnocení nabídek,“ řekl náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové). Kraj dostal tři nabídky v cenovém rozpětí od 65,784 milionu korun do 65,905 milionu bez DPH. Původní odhad byl jen o málo vyšší – 66 milionů. Nové sanitky by měla záchranná služba dostat ještě letos, nutně už je potřebuje. Nejstarší vozy jsou z roku 1999 a jsou na hranici životnosti.

Záchranná služba v posledních letech nové sanitky nenakupovala. V roce 2012 sice vypsala veřejnou soutěž na nákup pěti nových vozů, nakonec z něj ale sešlo. Slovenský dodavatel, který zakázku získal, přestal komunikovat a záchranáři od kontraktu odstoupili. V příštích letech už by se měl podle Pietera vozový park obnovovat pravidelně, potřeba je každoročně vyměnit čtyři až pět vozů a od roku 2016 by tomu tak mělo znovu být.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje vznikla v roce 2003 a má výjezdové skupiny rozmístěné ve 13 městech. Zaměstnává téměř 500 lidí a k naléhavým případům může vyslat i vrtulník. K dispozici mají záchranáři 43 vozů, z toho 16 jsou doktorská auta. Ročně vyjedou záchranáři k více než 60.000 případům. Záchrannou službu letos kraj dotuje 184,6 milionu korun.

Ohodnoťte tento článek!