Liberecký kraj má onkologickou koncepci

Koncepci onkologické péče obyvatel Libereckého kraje schválili v úterý na svém zasedání krajští radní, kteří tak přijali základní dokument o tom, jakými pravidly se bude léčba pacientů s rakovinou v kraji řídit…

Schválili ji krajští radní* Příslušné centrum získá potřebný certifikát o kvalitě od České onkologické společnosti

Koncepci onkologické péče obyvatel Libereckého kraje schválili v úterý na svém zasedání krajští radní, kteří tak přijali základní dokument o tom, jakými pravidly se bude léčba pacientů s rakovinou v kraji řídit.

Krajská onkologická koncepce přitom souvisí i s certifikátem, jenž v nejbližší době liberecké onkocentrum s největší pravděpodobností získá od České onkologické společnosti (ČOS). Novinářům to na tiskové konferenci řekl radní pro zdravotnictví Libereckého kraje Jaroslav Krutský (ODS).

„V Libereckém kraji je ročně hlášeno kolem dvou tisíc nových onemocnění zhoubným nádorem. Tato čísla vyžadují neustále se zvyšující pozornost. Onkologie je jedním z nejbouřlivěji se rozvíjejících oborů medicíny a pro péči o pacienty je zásadní centralizovaná a koordinovaná péče,“ uvedl Krutský.

Proto také liberecká nemocnice pořídila v posledních letech nové moderní přístroje na radioterapii, které nahradily staré lineární ozařovače. Radní kraje rovněž v úterý schválili nákup nového onkologického simulátoru, který nahradí zastaralý typ z roku 1996.

Právě díky tomu má nemocnice šanci získat certifikát od české onkologické společnosti. Ten má pacientům v Česku říci, která pracoviště patří mezi naši špičku.

Právu to řekl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček, který poznamenal, že liberecké onkocentrum by bez nákupu nových kvalitních přístrojů ještě nedávno nemělo šanci certifikát získat.

Podle vědeckého sekretáře České onkologické společnosti Jana Žaloudíka je v současné době v republice více než 200 nemocnic a na dalších několika stech pracovištích je nějakou formou poskytována onkologická péče.

Nejen Liberec

„Nemůžeme si nalhávat, že všichni umí všechno a dokážou efektivně léčit různá onkologická onemocnění. Lhali bychom tak sobě a lhali bychom tak pacientům. Chceme provést výběr pracovišť a určitě se to mnohým nebude líbit, ale pacienti musí vědět, kde se poskytuje nejlepší péče. Certifikát získá několik desítek pracovišť v republice,“ řekl Vorlíček.

Česká onkologická společnost tak bude posuzovat, jakou mají kvalifikaci lékaři na pracovištích, jak dokážou spolupracovat s ostatními medicínskými obory, jaké mají přístrojové vybavení anebo jak dokážou hodnotit svou vlastní práci, jak se dále vzdělávají.

A to je i smyslem krajské onkologické koncepce. „Nechceme nic centralizovat jen do Liberce, ale chceme, aby péče v kraji byla zajištěna na několika pracovištích, ale postupy a metody budou garantovány jedním onkologickým centrem,“ uzavřel Krutský.

Barbora Silná, Právo

Liberecký kraj má onkologickou koncepci
Ohodnoťte tento článek!