Liberecký kraj nabízí České Lípě 49% podíl v tamní nemocnici

management, jednání

Liberecký kraj nabízí České Lípě 49procentní podíl v tamní nemocnici. Majoritní podíl 51 procent akcií nemocnice si chce kraj ponechat. Za minoritní podíl v druhé největší nemocnici v kraji by mělo město v průběhu šesti let zaplatit zhruba 161 milionů korun, o něž se navýší základní kapitál.

Peníze nepůjdou kraji, nemocnice je použije na investice, řekl dnes novinářům hejtman Martin Půta (STAN). Nabídku ještě musí schválit nejen zastupitelé Libereckého kraje, ale také České Lípy.

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa s 488 lůžky je jednou ze dvou krajských nemocnic. Od roku 2006 je akciovou společností se základním kapitálem 333,737 milionu korun. Znalecký posudek teď stanovil její tržní cenu na bezmála 221 milionů. Součástí dohody je závazek kraje, že v příštích pěti letech dá do nemocnice 150 milionů korun, už letos schválil podporu investic za 33 milionů. „Pokud obě zastupitelstva tento krok schválí, měla by mít českolipská nemocnice do roku 2021 k dispozici 341 milionů korun na potřebné investice – novou dialýzu, rekonstrukci operačních sálů, přístrojové vybavení a rekonstrukci vnitřních rozvodů, to vše bez potřeby úvěru nebo jiných rozpočtových zdrojů,“ řekl Půta.

O vstupu České Lípy do nemocnice se jedná už delší dobu. Loni v září přišla radnice s vlastními nabídkami, mimo jiné chtěla odkoupit stoprocentní podíl akcií v nemocnici. To však kraj odmítl. Jak přijatelná je nabídka 49 procent akcií, ukáže v červnu jednání českolipského zastupitelstva. Starostka Romana Žatecká (ČSSD) dnes nechtěla výsledek předjímat. „Nechci nabídku hodnotit, chci aby zastupitelstvo v červnu rozhodovalo čistě a neovlivněně,“ řekla dnes ČTK Žatecká. Zaplatit požadovaných 161 milionů korun by podle ní nemělo být pro město velkou zátěží. „Česká Lípa je dobrý hospodář a jsme na to připraveni,“ dodala.

Ohodnoťte tento článek!