Liberecký kraj schválil fúzi nemocnic v Liberci a Turnově

Zastupitelé Libereckého kraje schválili fúzi Krajské nemocnice Liberec a Panochovy nemocnice Turnov. Záměr, který počítá se spojením obou nemocnic od 1. ledna 2014, musí ještě schválit zastupitelé Liberce a Turnova. Jednat o něm budou ve čtvrtek.

Rozhodující slovo budou mít turnovští zastupitelé, o tamní nemocnici se totiž ucházejí mimo liberecké nemocnice ještě další čtyři zájemci – Mediterra, Agel, Asklepion a Privamed.

Krajská nemocnice Liberec je největším krajským zdravotnickým zařízením, jeho majoritním vlastníkem je Liberecký kraj, menšinovým vlastníkem je s 17,53 procenta akcií město Liberec. Panochova nemocnice Turnov je společností ve stoprocentním vlastnictví města.

Spojením obou nemocnic by vzniklo zdravotnické zařízení se zhruba 1140 lůžky. Zároveň by to ale znamenalo propuštění 40 až 50 lidí v Turnově. Celkově by měla fúze obou zdravotnických zařízení přinést roční úsporu kolem 15 milionů korun.

Pro obě zařízení by měla být připravovaná spolupráce výhodná. V Turnově umožní udržet základní rozsah zdravotní péče a také lépe využít areály obou nemocnic. Podle ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného by se do Turnova mohla přesunout například jednodenní chirurgie. Lepší využití areálu, ale třeba i provoz lékárny ve vlastní režii by podle Nečesaného mohly pomoci Panochovu nemocnici vyvést z červených čísel. Loni skončila s osmimilionovou ztrátou a letos čeká deficit až trojnásobný.

Podmínkou však jsou úsporná opatření v Turnově. „Propouštění se nedotkne lékařů, sester, laborantů nebo ošetřovatelů. Nelze se ale vyhnout propouštění v oblasti technických a administrativních provozů, které budou začleněny z velké části pod provozy přímo v Krajské nemocnici Liberec,“ řekl již dříve ČTK Nečesaný.

Liberecká nemocnice by měla pro tu turnovskou zajišťovat dodávky jídla pro pacienty i zaměstnance a podobně liberecká prádelna zajistí veškeré praní prádla pro Turnov. Tamní prádelna by totiž potřebovala velké investice. Dalších úspor lze podle Nečesaného dosáhnout při společných nákupech materiálu včetně toho zdravotnického nebo léků.

Pokud města fúzi schválí, získá Turnov deset procent akcií krajské nemocnice. „Základní kapitál se spojením zvyšovat nebude a nebudou se ani upisovat nové akcie, dojde k přerozdělení těch stávajících,“ řekl již dříve ČTK Jan Šuma ze společnosti VGD, která fúzi, změny stanov i dohodu akcionářů připravuje.

Libereckému kraji by mělo zůstat 74,23 procenta akcií a zbylých 15,77 procenta akcií bude vlastnit město Liberec. Kraj bude mít čtyři zástupce v dozorčí radě, města v ní budou mít po dvou zástupcích, další tři členové mají reprezentovat zaměstnance nemocnic – dva liberecké a jeden turnovské.

Ohodnoťte tento článek!