Přejít na obsah

Liberecký kraj transformaci nemocnic odložil

zpět
11.6.2009

Liberecký kraj zatím nebude transformovat krajské nemocnice z akciových společností na neziskové. Transformace nemocnic přitom byla jednou z hlavních priorit ČSSD, která v kraji ve volbách zvítězila a spolu se Stranou pro otevřenou společnost (SOS) vytvořila vládnoucí koalici...

Liberecký kraj vlastní jen dvě nemocnice v České Lípě a v Liberci. Nemocnice s poliklinikou v České Lípě, která je ve stoprocentním vlastnictví kraje, měla být podle původních záměrů na neziskovou převedena do konce června. U Krajské nemocnice v Liberci je transformace náročnější, protože s ní musí souhlasit i minoritní akcionář, kterým je město Liberec. Liberecký magistrát se ale zatím k tomuto záměru staví odmítavě.

„Protože byl ve Sněmovně zákon o neziskových organizacích, chtěli jsme počkat na jeho schválení. Byl tam institut neziskové nemocnice, který jsme chtěli využít,“ řekla náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová (SOS).

Kvůli pádu vlády a předčasným volbám se však projednávání zákona zastavilo a není jasné, kdy a zda vůbec se jím bude Sněmovna zabývat. „Zřejmě to budeme muset řešit jinou formou, rozhodovat budeme na podzim,“ dodala Vajnerová.

„Transformovat nelze okamžitě. V liberecké nemocnici se na tom neshodneme s druhým akcionářem, u českolipské nemocnice nemáme svázané ruce, ale nejprve je nutné ji stabilizovat po personální stránce,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Novák (ČSSD).

„Přechod na jinou právní formu zatím neplánujeme,“ řekl Právu krajský radní a předseda dozorčí rady českolipské nemocnice Zdeněk Bursa (ČSSD). V ní krátce po personální obměně dozorčí rady a představenstva rezignoval generální ředitel Marcel Zhorný, který ve funkci vydržel 1,5 roku. Zařízení s 500 lůžky se spádovou oblastí 110 tisíc obyvatel nyní hledá nového šéfa.

Podle Nováka se ale vedení kraje myšlenky transformace nevzdává. „Tlak, aby ke změnám došlo, tu je a bude jistě ještě silnější. Cítím ho především ze strany zaměstnanců, kterým nezisková forma garantuje výši odměn,“ řekl Novák.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Liberecký kraj transformaci nemocnic odložil

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Liberecký kraj transformaci nemocnic odložil

Komentáře

dalších 6 komentářů
Eva ředitel  | 12. 06. 2009 13:15

Pan ředitel Zhorný pro známé místa v nemocnici našel,mimo jiné dostala pěkné místečko bývalá Skokanova asistentka.Bývalý hejtman má se současným velmi dobré vztahy,takže to nebyl problém.A ona není jediná.Na vytváření nových pracovních příležitostí se prostředky vždycky najdou.

a bude hůře Re:neziskovky  | 12. 06. 2009 08:38

Z dobře inf. zdrojů libereckých-Zhorný nešel na ruku stranické buńce soc.dem. a nechtěl zamestnat některé zasloužilé členy strany. / ne,že by ten pžedchozí ředitel nepostupoval podobně, nicméně tlak na zamestnávání neschopných soudruhů prakticky nebyl/. Někteří členové dozorčí rady nsP jsou dost disgustováni situací,která je zaskočila- o rezignaci INg.Zhorného nic nevěděli předem. zaměstnanci českolipské nemocnice by se tedy měli ptát vedení kraje a taky senátora Kapouna,kterýžto sliboval před volbami i LSPP nepřetržit+ě spol.,jak hodlají stabilizovat ten chaos.. nepřispívá to vůbec pověsti nemocnice, chaos mírný je patrný- bohužel. Dobrých manažerů,kteří udrží nemocnice bez většího schodku, moc není. Třeba se v sekretariátu liverecké ČSSD nějaký takový dobrý člověk brzo najde.

Eva neziskovky  | 11. 06. 2009 18:42

Víte,sestrám v českolipské nemocnici už opravdu nejde o výši odměn,ty už žádné léta nemají.Nám jde o uhájení holých tarifních mezd.Když jde nemocnice do ztráty,sestry jsou, bohužel, na prvním místě, komu se vedení snaží mzdy snížit.Co do počtu je nás nejvíce a bráníme se méně než lékaři.Že se v akciových společnostech mzdy zaměstnanců budou postupně zvyšovat se ,alespoň u nás, nepotvrdilo.Vydělají na tom jen ti,co mají smluvní platy,vedení a představenstvo.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné