Liberečtí chtějí katetrizační jednotku

Katetrizační jednotku, která by měla sloužit nejenom k vyšetřením, ale především k léčbě infarktu myokardu, hodlá vybudovat liberecká nemocnice. Jak Právu řekl ředitel Nemocnice Liberec Jaroslav Krutský, usiluje tak zatím okresní nemocnice o v pořadí šesté specializované pracoviště…

které musí schválit ministerstvo zdravotnictví a nemocnice musí prokázat vysokou fundovanost a odbornost. Pracoviště by podle předpokladu mělo vzniknout k 1. lednu 2003.

Katetrizace je účinější

„Katetrizace se používá ve velké míře k léčbě infarktu myokardu, kde je její účinnost 95 procent, zatímco účinnost trombolýzy, tedy metody medikamentózní, kterou nyní užíváme, je pouhých padesát procent,“ vysvětlil šéfprimář interních oborů liberecké nemocnice Pavel Lang. Jedním dechem dodal, že při této metodě je úmrtnost na infarkt pouze šestiprocentní, zatímco v případě trombolýzy je jednou tak vysoká. „Metoda spočívá v tom, že v třísle zavedeme do stehenní tepny vodič, který vedeme až k věnčitým tepnám v srdci. Potom tam zapustíme cévku s kontrastní látkou a zavedeme katetr s balónkem, jenž rozruší krevní sraženinu,“ popsal metodu Lang. Celý zákrok trvá asi dvacet minut a je pro pacienta bezbolestný. „Je to metoda, která se musí provést asi šest hodin od začátku infarktu, aby byla úspěšná, takže jde o závod s časem,“ dodal primář. Právě proto je z liberecké nemocnice minimum pacientů s infarktem posíláno na katetrizaci na specializovaná pracoviště, protože to lze z časových důvodů stíhat jen výjimečně. Nejbližší pracoviště jsou totiž v Praze a Hradci Králové, což vyžaduje letecký transport postiženého, který by neměl být delší naž 30, maximálně však 45 minut. „Posíláme ročně na katetrizaci tak maximálně deset pacientů a přesto bychom dokázali touto metodou léčit daleko více lidí. Pro transport však nejsou podmínky,“ zdůraznil Lang. Ročně v Liberckém kraji ošetří až šest set infarktů myokardu a dalších tisíc pacientů z této spádové oblasti by mohlo ročně podstoupit katetrizační léčbu.

Rozhodne výběrové řízení

Podle Krutského se nyní musí nemocnice přihlásit do výběrového řízení a prokázat, že má nejenom materiální, ale především odborné podmínky pro vznik takového pracoviště. „Jsme v kontaktu s jedním pražským specialistou ze Všeobecné fakultní nemocnice, který je ochoten nám s budováním pracoviště pomoci a navíc je ochoten sem potom odejít a začít provádět tuto metodu,“ sdělil Krutský. Vybudování katetrizační jednotky přijde zhruba na padesát miliónů korun a její roční provoz bude zhruba stejně drahý. „Katetrizace je desetkrát dražší než trombolýza,“ dodal Lang. V současné době je v České republice zhruba dvacet katetrizačních laboratoří.

Barbora Silná, Právo, 10.10.2001

Ohodnoťte tento článek!