Liberečtí záchranáři dostali tři špičkové defibrilátory

„Tím, že se přístroj dá přenášet kamkoliv, můžeme pacientovi pomoci hned na místě. Doposud jsme jej museli nejprve dopravit alespoň do sanitky. V nich sice máme defibrilátory, ale ty nejsou přenosné…

Liberec – Rozpumpovat zastavené srdce člověka kdekoliv není v současné době už pro záchranáře žádný problém. Tři nové defibrilátory, které liberečtí záchranáři dostali darem, jsou mobilní a mohou je naložit například i do vrtulníku a dopravit na těžko dostupná místa. „Tím, že se přístroj dá přenášet kamkoliv, můžeme pacientovi pomoci hned na místě. Doposud jsme jej museli nejprve dopravit alespoň do sanitky. V nich sice máme defibrilátory, ale ty nejsou přenosné,“ vysvětlil Miroslav Samek, ředitel Územního střediska rychlé záchranné služby v Liberci (ÚSZS).

O humanitárním daru v podobě tří špičkových defibrilátorů pro libereckou záchranku rozhodli představitelé ministerstva zdravotnictví na základě skvěle odvedené záchranářské práce během srpnových povodní. Po dobu živelné katastrofy měli liberečtí záchranáři připravený záložní tým zdravotnické posádky rychlé lékařské pomoci (RLP) včetně speciální výbavy pro delší pobyt v postižených oblastech. „Lidi z letecké záchranky byli připraveni zachraňovat například i v podvěsu pod vrtulníkem,“ řekl Samek.

Přístroje, z nichž jeden stojí 250 tisíc korun, věnovala po dohodě s ministerstvem zdravotnictví americká společnost General Electric Medical Systems. Kromě Liberce putovalo dalších třináct defibrilátorů do oblastí postižených povodněmi. „O tom, kam přístroje půjdou, rozhodli právě na ministerstvu zdravotnictví,“ uvedl obchodní zástupce společnosti Martin Kaloš.

Nové modely defibrilátorů, které znovu obnovují činnost a rytmus srdce, mohou obsluhovat pouze lékaři, výjimečně zdravotní sestry. Výhodou je zejména barevný monitor, na kterém se zobrazují křivky EKG. Přístroj je schopný nastavit množství energie, kterou pacient pro činnost srdce potřebuje. Díky speciálnímu systému okamžitě alarmuje jakékoliv změny ve funkci srdce. Přestože umí totéž co původní defibrilátory, má jednodušší a rychlejší obsluhu. „V případě zástavy srdce jde často o vteřiny, během nichž hrozí například odumření mozkových buněk z nedostatku kyslíku. Okamžité použití defibrilátoru může těmto vážným zdravotním komplikacím předejít,“ poznamenal Samek.

LENKA MARKOVIČOVÁ, Liberecký kraj, 21.12.2002

Více o defibrilaci a použití defibrilátorů najdete >> ZDE .

Ohodnoťte tento článek!