Přejít na obsah

Lidé často nevědí, kam regulační poplatky míří

zpět
20.8.2010
dotazník, hodnocení, pero
zvětšitdotazník, hodnocení, peroZdroj: www.chd.ubc.ca

dotazník, hodnocení, pero | Zdroj: www.chd.ubc.ca

 

Češi vnímají změny ve zdravotnictví velmi rozporuplně, zatímco například zrušení platby za každou položku na receptu zvlášť oslovení občané vítají, se zvýšením denní úhrady za pobyt v nemocnici nesouhlasí. Lidé často nevědí, kam míří poplatky za regulační poplatky.

Průzkum společnosti Aspecio se zaměřil na to, jak Češi vnímají změny ve zdravotnickém systému, které avizovala vláda ve svém programovém prohlášení. Téměř 90 procent podporuje zrušení platby za každou položku na receptu. Zavedení poplatku za recept jako celek pak podporují dvě třetiny respondentů (66 %), zbývající necelá třetina (30 %) je proti. Vedle těchto poměrně předvídatelných závěrů přichází průzkum se zjištěním, že nadpoloviční většina lidí podporuje zavedení poplatku, který by se platil při návštěvě lékaře specialisty bez doporučení od obvodního lékaře. S návrhem souhlasí 57 % respondentů, naopak dvě pětiny jsou proti. Tento návrh přitom ostře kritizují samotní ambulantní specialisté, domnívají se, že povede k omezení zdravotní péče.

Se zvýšením poplatku za noc v nemocnici Češi nesouhlasí Podle očekávání se u lidí nesetkalo s úspěchem navrhované zvýšení poplatku za den strávený v nemocnici ze 60 Kč na minimálně 100 korun. Tento záměr vlády nepodporuje celkem 64 % oslovených, pro se pak vyslovilo 35 %. Čechy dále rozděluje postoj na vyřazení vybraných levných léků ze skupiny léčiv, které hradí zdravotní pojišťovna. Mírně nadpoloviční většina (52 %) lidí s návrhem nesouhlasí, 43 % respondentů by bylo pro vyřazení levných léků z úhrad zdravotních pojišťoven.

Nevědí, co se děje s poplatky

Průzkum dále ukázal, že lidé nemají příliš jasno v tom, jak jsou vybrané zdravotnické poplatky využity. Tomu odpovídá názor 48 % oslovených, podle kterých má poplatek uhrazený v lékárně zvýšit danému zařízení příjmy. Zároveň však jde podle stejného množství lidí o další příjem pro zdravotní pojišťovny či pro státní rozpočet. Poslední oblastí, na kterou se výzkumné šetření zaměřilo, byl postoj veřejnosti k elektronickým receptům. Téměř 70 % lidí uvedlo, že by jejich fungování uvítalo, byť se polovina oslovených (51 %) obává, že budou elektronické recepty snadno zneužitelné.


Klíčová slova

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz, msvo

Komentovat článek: Lidé často nevědí, kam regulační poplatky míří

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lidé často nevědí, kam regulační poplatky míří

Komentáře

dalších 9 komentářů
miroslav vaněček poplatky  | 11. 01. 2012 15:19

proč si vzp. staví s peněz poplatníku palác když by jim stačili slušne zařízené kanceláře a proč s těchto peněz sponzorují ruzné akce které nemají se zdravotníctví nic spoléčného například vyhlašení nejlepšího sportovce roku částkou 500000 kč atd. a pak brečí že nemají peníze.nejnověší nápad se zrodil vtěch mozcích o snížení stavu lekařu o 1000 proč oni nesníží oni o 10000. s pozdravem ať žije naše vláda i s panem presidentem václavem klausem hurááááááá.

Jiri Wicherek Nesmyslný průzkum  | 23. 08. 2010 22:22

Vase odpoved c. 1. rozhodne neni spravna, odpovedi c. 2 a c. 3 jsou nepresne, posledni veta Vaseho prispevku vystihuje realitu.

a. hm  | 21. 08. 2010 07:24

Hm a lékaři mají jasno? ne kam míří poplatky, tzjsou nějakým způsobem příjmem toho lékaře, ale jak a kdy má vybírat? Co doktor, to jiný postup

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné