Přejít na obsah

Lidé dostanou silné léky i bez receptu

zpět
17.9.2008

Některé léky na epilepsii, vysoký tlak, na cholesterol, na astma, na Parkinsonovu chorobu, ale i třeba na nemoci trávicího traktu by si už od ledna příštího roku mohli lidé koupit v lékárnách i bez receptu od svého lékaře. Na důležitý lék bez lékařského předpisu by měli mít nárok pacienti, kteří ho v minulosti už aspoň jednou dostali předepsaný od svého doktora...

Návrh Státního ústavu pro kontrolu léčiv by měl hlavně chronicky nemocným lidem umožnit, aby dostali svůj lék i bez toho, aby museli k doktorovi. Budou si ale muset lék zaplatit ze svého.

„Inspirovali jsme se ve Velké Británii a Nizozemsku, kde jsou tyto léky s určitým omezením dostupné bez receptu. Naším cílem je, aby pacienti měli při rozhodování o své léčbě více možností,“ vysvětluje šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

Kubek: Pacienty to ohrozí

Zatímco lékárníci jeho návrh vítají, českým doktorům se vůbec nelíbí. Podle lékařů hrozí, že uvolnění prodeje velmi účinných léků by mohlo bez odborného lékařského dohledu pacientům uškodit. „Řada léků, které chce Státní ústav pro kontrolu léčiv uvolnit pro volný prodej, má obrovské množství nežádoucích účinků. Například nekontrolovaná spotřeba statinů, což jsou léky na vysoký cholesterol, může vést až k rozpadu svalové tkáně a k selhání ledvin,“ upozorňuje prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Ten dokonce včera pohrozil, že pokud uvolnění prodeje léků projde, podá na ministra zdravotnictví Tomáše Julínka i na šéfa ústavu pro kontrolu léčiv Martina Beneše trestní oznámení. Kubek ale není ve svém odporu sám.

„Neznám lékaře, který by s tím souhlasil. Považujeme uvolnění prodeje léků za úlitbu farmaceutickým firmám, které budou moci nově inzerovat tyto léky mezi širokou veřejností. To může zvýšit počet zbytečně užívaných léků,“ dodává místopředseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských noviny iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Lidé dostanou silné léky i bez receptu

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lidé dostanou silné léky i bez receptu

Komentáře

dalších 28 komentářů
Béďa Trávníček Re:Re:Re:Re:Re:Mesiášem jak a kdy..  | 18. 09. 2008 13:41

vnímám, pane doktore, ale i bez emocí musím zopakovat: osobní zkušenost - lékař to 100% zapře. bohužel. kdyby byla důvěra mezi lékaři a lékárníky, nikdy bychom nebyli svědky obdobné hysterie jako nyní, kdy pan kubek emotivně, demagogicky a vcelku hloupě uvádí naprosto zbytečně pacienty i lékaře v omyl. proč to dělá? proč nevěří lékárníkům?

Bohumír Šimek Re:Re:souhlas  | 18. 09. 2008 10:58

Zajímavé přirovnání! Jen ta vůle Nejvyššího je v moderní době přesunuta na naše zákonodárce, z jejichž moci se shání i ta lůza řvoucí: "Ukřižuj!" Jen ta lůza je tisíce let neměnná.

Bohumír Šimek Re:Re:Re:Re:Mesiášem jak a kdy..  | 18. 09. 2008 10:51

To, že nám nedůvěřují naši politici, za to nemůžeme, i když za to neseme důsledky jejich špatných rozhodnutí. Ale my si musíme navzájem důvěřovat! Pacient musí důvěřovat svému lékaři a svému lékárníkovi! Pokud si nebudeme navzájem důvěřovat, půjde medicína do p.dele! Vnímáte to?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné