Lidé poplatky u lékaře platí, bojí se exekuce

Titulní obrázek

I když lidé reptají a zavalují Ústavní soud stížnostmi, přesto poplatky u lékaře pokorně platí.
„Nedivme se, vždyť jim hrozí za neplacení i exekuce a také si nechtějí rozhněvat svého lékaře,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek…

Kubek: nechtějí si také rozhněvat svého lékaře

Ministerstvo chce opravit nedostatky až za půl roku

Jedenáct dní už platíme ve zdravotnictví 30 korun za návštěvu u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. A i když lidé reptají a zavalují Ústavní soud stížnostmi, přesto pokorně platí.

„Nedivme se, vždyť jim hrozí za neplacení i exekuce a také si nechtějí rozhněvat svého lékaře,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek. Pokud totiž nezaplatíme, hrozí nám soud i exekuce a třicetikoruna se v důsledku soudních a advokátních poplatků může prodražit až na 6000 korun.

Naopak ministr zdravotnictví Tomáš Julínek je navýsost spokojen: „Pacienti jsou dobře informováni a ve vybírání poplatků nejsou žádné problémy. Neřešili jsme ani jednu stížnost.“

V praxi jsou problémy časté

V praxi ale často problémy jsou. I když výběr 30 korun je vázán na klinické vyšetření, přesto jsou známy případy, kdy pacient si pouze přišel pro recept na léky, za který se neplatí 30 korun, sestřička mu ale změřila krevní tlak a peníze vybrala. To je naprosto špatný postup. Lékař pacienta vůbec neviděl.

A to ministerstvo doufalo, že vyšetření tak říkajíc od stolu nebudou. A že se vztah pacienta a lékaře změní v partnerský.

„Chceme, aby se tak postupně stalo. Ale nebude to hned,“ tvrdí mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Platit po vyšetření, ne předem

Na mnoha místech také požadují placení předem, než je pacient vyšetřen. I to je nesprávné, protože platit se má až po vyšetření. Lze to pochopit jen v nemocnicích, kde si pacienti v automatech kupují tikety.

Mnoho nedostatků je kolem vybírání 90 korun za pohotovost. Některé nemocnice to pochopily tak, že pacient zaplatí 90 korun, a je-li v rámci pohotovosti poslán v nemocnici třeba k dalším dvěma specialistům, zaplatí opět u každého 90 korun.

Ministerstvo ale tvrdí, že se platí jen jednou 90. A dost.

Exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) vysvětluje, že Julínkův zákon „je napsán špatně a opakovaný výběr 90 korun umožňuje. V zákoně by muselo být, že na pohotovosti se platí vstupných 90 korun a dost. Ale to tam není.“ Ministerstvo chce počkat půl roku, poté vybírání poplatků vyhodnotit a některé chyby napravit. Do té doby nehodlá měnit nic.

Rath se ale domnívá, že změny může udělat ihned, například odstranit velkou chybu, kdy poplatky platí těžce nemocné děti, které vyžadují dispenzární péči, ač jejich stejně nemocní vrstevníci od jednoho roku do 18 let je neplatí.

Poslanci o poplatcích mají jednat v lednu

ČSSD podala na reformu, a tedy i poplatky ústavní stížnost, ale Ústavní soud ji dosud neprojednal, a navíc pouze posoudí, zda poplatky jsou ústavní nebo ne. Jak prohlásil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, dopady reformy jsou výlučně v kompetenci „moci výkonné a zákonodárné“.

Sněmovna by se měla na lednovém zasedání zabývat návrhem zákona, který podá ČSSD a v němž chce zrušit poplatky ve zdravotnictví. Rath soudí, že za pomoci některých koaličních poslanců a přeběhlíků z vlastních řad by ho mohla pustit do druhého čtení.

„Když ČSSD vyhraje příští volby, poplatky zrušíme,“ prohlásil Rath.

Právo

Ohodnoťte tento článek!