Lidé s AIDS nechtějí znát pravdu

Čeští lékaři evidují přes 500 případů nákazy virem HIV. Čísla jsou to nízká, nejsou však přesná. Lidé totiž ztratili zájem otestování na přítomnost viru, který způsobuje AIDS. Lékaři odhadují, že nemocných je pětkrát až desetkrát víc. Nemoc už naplno propukla…

PRAHA/KLADNO – u 151 lidí, z nichž 90 zemřelo. Za poslední dva roky klesl počet testovaných lidí na polovinu. Zatímco v roce 1998 jich bylo 27 tisíc, o rok později 21 tisíc, loni přišlo jen 17 tisíc.

„Je to problém, protože testy mají velký preventivní význam,“ uvedla Marie Brůčková z Národní referenční laboratoře pro AIDS. Žádají o ně totiž lidé s pocitem, že se nemocí mohli nakazit například náhodným pohlavním stykem či znečištěnou stříkačkou. Na Kladensku byl největší zájem otestování v roce 1998, kdy o něj požádalo 363 lidí. Loni přišlo 252 osob, přibližně polovina žen a polovina mužů. Letos testovali zatím jen 93 lidí. Nejčastěji přicházejí mladí ve věku 15 až 18 let. Návštěvy osob starších 40 let jsou tu spíš výjimkou. Důvodem nezájmu může být fakt, že některé laboratoře požadují za anonymní testy 130 až 150 korun. Dosud byly zdarma, platil je stát.

„Na to už nebudou peníze, navíc lidé testy zneužívali,“ sdělila Jana Vandasová z referenční laboratoře. Pokud však lidé při testování uvedou osobní data a zdravotní pojišťovnu, ta za ně náklady uhradí, stejně jako v případě dárců krve a těhotných žen.

„Čeští pacienti jsou léčeni stejnými postupy a léky jako nemocní ve Spojených státech či kdekoli ve vyspělém světě. K dispozici máme nejnovější léky,“ konstatovala Marie Staňková, vedoucí lékařka AIDS centra v pražské nemocnici na Bulovce. Lékaři očekávají, že nemocných bude přibývat s tím, jak lidé víc cestují.

ZPRAVODAJOVÉ DB, Střední Čechy, 11.6.2001

Ohodnoťte tento článek!