Lidé s AIDS v Keni jako první v Africe dostanou nejnovější látku

Keňa

Keňa se stala první zemí v Africe, kde mají pacienti s HIV a AIDS přístup k nového přípravku Dolutegravir (DTG). Ten pomáhá zmírnit příznaky nemoci a prodloužit životy pacientů.

DTG, jehož užívání v roce 2013 schválily Spojené státy, dostane 20.000 pacientů v Keni. Později budou látku moci užívat i pacienti v Nigérii a Ugandě. Distribuci přípravku, který vyrábí společnost ViiV Healthcare, jejíž značnou část vlastní firma GlaxoSmithKline, podpoří mezinárodní sdružení UNITAID. DTG, jenž je na trhu dostupný pod názvem Tivicay, preferují pacienti, kteří předtím nepodstoupili antiretrovirální léčbu a vůči běžným přípravkům mají odolnost. Látku dosud užívali především lidé z bohatších zemí.

„Pořád jsem měla v noci noční můry. Vrátila se mi chuť k jídlu. Moje tělo po podání látky funguje dobře,“ řekla pacientka z Keni Doughtiest Ogutuová, která s HIV žije už 15 let a vůči jiné léčbě má rezistenci, podobně jako asi 15 procent lidí trpících touto nemocí. Za dobu užívání DTG se její virová nálož, neboli množství volného viru v krvi, snížila na desetinu původního množství.

V Keni, která má asi 48 milionů obyvatel, žije s virem HIV asi 1,5 milionu osob a asi milion z nich podstupuje antiretrovirální léčbu. Počet nových nákaz se v Keni v důsledku vzdělávacích programů a častějšího testování za posledních deset snížil o téměř polovinu.

Ve světě je virem HIV nakaženo až 36 milionů lidí a každoročně jich na následky nemoci AIDS umírá přibližně jeden milion.

Ohodnoťte tento článek!