Lidé se pojišťují na cesty i po vstupu do EU

Podle pojišťoven si lidé uvědomili, že lékařská péče pro ně není v zemích EU zpravidla úplně zadarmo. Obliba komerčního pojištění tedy oproti předpokladům neklesla…

Zájem lidí o cestovní pojištění po loňském vstupu země do Evropské unie neklesl, ale naopak mírně roste. Vyplývá to z ankety mezi největšími domácími pojišťovnami.

Lidé si podle nich uvědomili, že lékařská péče pro ně není v zemích EU zpravidla úplně zadarmo. Pojišťovny se snaží klienty nalákat například na pojištění dětí zdarma, neomezené limity plnění či třeba doručení pojistky kurýrem.

„Po vstupu do EU jsme nezaznamenali menší zájem o cestovní pojištění. Lidé vědí, že komerční cestovní pojištění je při cestách do zahraničí o úplně jiné jistotě,“ řekl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

„ČSOB Pojišťovna po vstupu do Evropské unie místo předpokládaného útlumu zaznamenala spíše velký zájem o cestovní pojištění, proti roku 2003 stoupl i počet klientů,“ souhlasila mluvčí ČSOB Pojišťovny Kateřina Hamerská.

„Nárůst poptávky po cestovním pojištění pokračuje i v prvním čtvrtletí roku 2005,“ doplnila tisková mluvčí pojišťovny UNIQA Petra Strejčková.

„Je velmi důležité a pozitivní, že si lidé uvědomují přednosti komerčního cestovního pojištění před zdravotní péčí z veřejných zdrojů v rámci EU,“ uvedla Strejčková. UNIQA podle ní letos čeká další nárůst prodeje, a to zejména vzhledem k očekáváním dobré letní turistické sezóny.

„Předpokládáme jako každoročně nárůst předepsaného pojistného a postupné výraznější zvyšování smluv uzavřených přes internet,“ podotkl mluvčí Kooperativy Marek Vích.

Občané České republiky mají v zemích unie nárok na bezplatnou lékařsky nezbytnou zdravotní péči. To však podle mluvčího Allianz Milana Káni neznamená, že zdravotní pojištění plně pokryje veškerá rizika a výdaje, respektive že zdravotní péče bude poskytnuta automaticky a zcela bezplatně.

Zároveň v rámci této dohody není hrazen převoz zraněných zpět do země nebo pojištění odpovědnosti za škodu.

Pojišťovny se snaží klientům nabízet různé nadstandardní služby. Kooperativa tak například v krátkodobém pojištění poskytuje dětem se dvěma platícími rodiči pojištění zdarma. Také pojišťovna UNIQA zvýhodňuje rodiny s dětmi do 18 let věku. Allianz zase nabízí neomezené limity pojistného plnění u pojištění léčebných výloh. To je podle Káni důležité zejména v Americe, kde je případné léčení drahé.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!