Lidé si mohou dát 12. března bezplatně vyšetřit ledviny

Ledvina, ledviny, nefrologie

Vypijte sklenici vody na zdraví svých ledvin, vyzývá Světový den ledvin, který připadá na 12. března a koná se letos podesáté. O onemocnění svých ledvin neví 40 procent pacientů do chvíle, kdy je akutní problém dožene do nemocnice. Z plného zdraví končí na dialýze.

Pokud se nemoc včas zjistí a léčí, může se úplně vyléčit, nebo alespoň zpomalit. Nutnost dialýzy se tím oddálí, sdělila ČTK profesorka Sylvie Opatrná z plzeňské fakultní nemocnice.

Ve světovém dni ledvin si mohou lidé ve vybraných nefrologických ambulancích po celé republice dát zdarma vyšetřit zdraví ledvin. Preventivní prohlídku, která ověří i zdraví ledvin, hradí zdravotní pojišťovny jednou za dva roky.

Na www.ledvinova-kalkulacka.cz si mohou lidé také spočítat riziko onemocnění ledvin. „Pokud vyšetření u lékaře následně problém potvrdí, je možné začít včas s léčbou a na dlouhé roky zlepšit kvalitu života,“ řekl autor kalkulačky lékař dialyzačního střediska v Praze na Černém Mostě Petr Hartl. Testovaný vypíše věk, váhu, výšku a pohlaví. V další části testu pak je 13 otázek analyzujících rizikové faktory. Vyhodnocení je hotové hned po skončení testu.

„V Česku trpí chronickým selháním ledvin téměř 11.000 lidí, z nich na dialýzu je odkázáno zhruba 6300,“ upřesnila Opatrná. Transplantace je podle ní nejlepším řešením. V současnosti se zkrátila průměrná doba čekání na dárce u pacientů na dialýze na jeden rok. Někteří pacienti jsou ale na umělou ledvinu odkázáni trvale, protože transplantace pro ně není vhodná.

Ohodnoťte tento článek!