Lidé si mohou dát 12. března bezplatně vyšetřit ledviny

Ledvina, ledviny, nefrologie

Vypijte sklenici vody na zdraví svých ledvin, vyzývá Světový den ledvin, který připadá na 12. března a koná se letos podesáté. O onemocnění svých ledvin neví 40 procent pacientů do chvíle, kdy je akutní problém dožene do nemocnice. Z plného zdraví končí na dialýze.

Pokud se nemoc včas zjistí a léčí, může se úplně vyléčit, nebo alespoň zpomalit. Nutnost dialýzy se tím oddálí, sdělila ČTK profesorka Sylvie Opatrná z plzeňské fakultní nemocnice.

Ve světovém dni ledvin si mohou lidé ve vybraných nefrologických ambulancích po celé republice dát zdarma vyšetřit zdraví ledvin. Preventivní prohlídku, která ověří i zdraví ledvin, hradí zdravotní pojišťovny jednou za dva roky.

Na www.ledvinova-kalkulacka.cz si mohou lidé také spočítat riziko onemocnění ledvin. „Pokud vyšetření u lékaře následně problém potvrdí, je možné začít včas s léčbou a na dlouhé roky zlepšit kvalitu života,“ řekl autor kalkulačky lékař dialyzačního střediska v Praze na Černém Mostě Petr Hartl. Testovaný vypíše věk, váhu, výšku a pohlaví. V další části testu pak je 13 otázek analyzujících rizikové faktory. Vyhodnocení je hotové hned po skončení testu.

„V Česku trpí chronickým selháním ledvin téměř 11.000 lidí, z nich na dialýzu je odkázáno zhruba 6300,“ upřesnila Opatrná. Transplantace je podle ní nejlepším řešením. V současnosti se zkrátila průměrná doba čekání na dárce u pacientů na dialýze na jeden rok. Někteří pacienti jsou ale na umělou ledvinu odkázáni trvale, protože transplantace pro ně není vhodná.

Lidé si mohou dát 12. března bezplatně vyšetřit ledviny
Ohodnoťte tento článek!