Přejít na obsah

Lidé si možná budou moci pořizovat kopie zdravotní dokumentace

zpět
29.11.2006

Pacienti by možná již v příštím roce mohli dostat právo nahlížet do své zdravotní dokumentace a pořizovat si z ní kopie. Se změnou počítá novela zákona o péči o zdraví lidu, kterou dnes v prvém čtení podpořila sněmovna...

Předlohu vypracovala vláda Mirka Topolánka. Podobný návrh už poslanci dostali loni v létě, nepřijali jej ale kvůli dalším bodům, které novela obsahovala. Předlohou se nyní budou zabývat sněmovní výbory.

V současnosti musí lékaři nemocného o jeho zdravotním stavu pouze informovat, ale nemusí mu poskytnout jeho kartu. Novela zákona o péči o zdraví lidu by měla umožnit nahlížet také do spisů mrtvých jejich příbuzným. Nová norma totiž umožňuje pacientovi vymezit okruh lidí, kterým zdravotníci mohou poskytnout informace o jeho stavu.

Na druhé straně může podle ní pacient přístup k těmto údajům určitým lidem zakázat. Úprava odlišuje podávání informací o zdravotním stavu od poučení blízkých osob či členů domácnosti. Podstatou poučení není informace o nemoci, ale o tom, jak změnit životosprávu, jak reagovat na chování, které souvisí s nemocí, či jak překonat určitá omezení.

V případech, kdy by zemřelý za svého života zakázal poskytovat informace o svém zdravotním stavu, by se jeho blízcí podle návrhu dozvěděli jen to, co je nezbytné pro ochranu jejich zdraví či zdraví dalších osob. Ze stejných důvodů by jim bylo umožněno nahlížet i do zdravotnické dokumentace a kopírovat si ji.

K předloze má ale výhrady ČSSD. Její poslanec Jaroslav Krákora v rozpravě podotkl, že není v možnostech ošetřujícího lékaře zjišťovat, kdo je pro pacienta osobou blízkou a kdo s ním žije ve společné domácnosti. „Návrh zákona se z těchto důvodů jeví jako syrový a nedotažený,“ řekl. To ale ještě podle něj není důvod, aby sněmovní výbory o návrhu dále nejednaly.

Účinnost předlohy je navržena dnem vyhlášení.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Lidé si možná budou moci pořizovat kopie…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lidé si možná budou moci pořizovat kopie…

Komentáře

další 4 komentáře
lékař Re:Re:zacházení s kopií dokumentace  | 29. 11. 2006 18:33

Pouze někteří, pane kolego. Současný právní systém toto nijak neupravuje. Pouze je Ústavou dáno, že za práci mám nárok na přiměřenou odměnu. Že se nechají někteří lékaři, kteří nejvíce fňukají, vydírat, to je pouze jejich problém. Zadarmo nikomu nic nevydám, i kdyby mi to přikazovala vyhláška nebo některý z pomýlených zákonů lumpů v darebáků v Parlamentu.

Jiří Wicherek Re:zacházení s kopií dokumentace  | 29. 11. 2006 14:00

No, mily kolego, to je prece snadno resitelne. Na kopii bude na prvni pohled zrejme, ze jde o kopii - napr. zvlastnim druhem papiru (treba s cervenym pruhem), kopie budou cislovany, k vydanym kopiim se povede patricna dokumentace - kniha se zapsanymi cisly, rozsahem kopirovaneho (od kdy do kdy), obsahem (provedena vysetreni), zapis v knize bude stvrzen podpisem kopii vydavajiciho, dale podpisem nemocneho ci jeho zakonneho zastupce (s poznamkou o overeni totoznosti dotycneho), v pripade potreby i podpisem dalsiho svedka o predani. Zda se Vam ze blbnu? Projdete si jen tak orintacne narust nasi administrativy a hlavne jeji obsah a nabydete nejspise dojmu, ze jich blbne podstatne vice. Ano i my, neb se znovu a znovu prizpusobujeme dalsim a dalsim administrativnim pozadavkum (viz napr. nyni nas ocekavajici narust s vypisovanim PN a PCR) a nejsme schopni rici: "A DOST!". Ba nejsme schopni ani rici: "Ano, ale nemocneho to bude stat tolik a tolik". Ba nejsme schopni pripadne ani tu sumu radne vybrat.... Ano, je od nas pozadovano stale vice a vice urednicke prace, my nejsme schopni se tomu vzeprit, pripadne tu cenu prace stanovit a vyzadovat - to je tez odpoved na nasledujici prispevek.

lékař Dokumenty  | 29. 11. 2006 09:56

Není problém dělat pacientům kopie. Nebude to však zadarmo. Lékař koupí kopírku, papíry, toner ..., dále jeho zdravotní sestra (sekretářka) provede úkon, zkompletuje dokumentaci, lékař vše zkontroluje ..., dá úřední razítko a podpis. Asi to bude dělat v pracovní době a potom nemůže ošetřovat jiné pacienty. Při ověření podpisu se platí u notáře kolek 50 Kč, delší a náročnější úkon má vyšší cenu. Budeme vydávat dokumentaci od 200 Kč (pochopitelně proti daňovému dokladu) výše. Nikdo nás nemůže nutit, ani zákonem, pracovat zadarmo, nebo dokonce s prodělkem ! Docela by mne zajímalo, jestli je tento fakt ošetřen v projednávaném zákonu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné