Přejít na obsah

Lidé si na poplatky zvykli, návštěv u lékaře přibylo

zpět
6.9.2010
lékařka, pacienti, čekárna, praktik
zvětšitlékařka, pacienti, čekárna, praktikZdroj: stressmanagementpage.com

lékařka, pacienti, čekárna, praktik | Zdroj: stressmanagementpage.com

 

Lidé si na regulační poplatky už natolik zvykli, že je neodradí od návštěvy lékaře a možná ani od možného zneužívání zdravotní péče. Vyplývá to z informace Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Po výrazném poklesu v roce 2008, kdy se začalo platit 30 korun v ordinaci a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun na pohotovosti, je prudký nárůst zájmu patrný znovu hlavně u pohotovostí a léků na recept, informují statistici na svém webu.

Počty ošetření

- na pohotovosti pro dospělé (LSPP) klesly v roce 2008 o 41 procent;

- pro děti a dorost o 25 procent;

- zubní o téměř 37 procent. Loni již ve srovnání s rokem předchozím stouply počty ošetření na pohotovosti pro dospělé i děti a dorost shodně po deseti procentech a na zubní pohotovosti o 23 procent.

Celkový počet ošetření na pohotovostech stoupl loni téměř o 12 procent, proti roku 2006 je to ale stále o 33 procent méně, takže regulační poplatky zbrzdily v případě pohotovostí návrat k původním vysokým číslům.

Počty předepsaných receptů se pohybovaly v letech 2006 a 2007 kolem 90 miliónu kusů za rok. V roce 2008 klesly na necelých 69 miliónů. Za rok 2009 stouply opět na téměř 73 miliónů, to je o šest procent více než v roce předešlém.

Pobyt v nemocnicích je stejně dlouhý

Z celkového počtu receptů hradily v roce 2008 zdravotní pojišťovny 59 miliónů receptů, loni 63 miliónů. Průměrná úhrada ze zdravotního pojištění na jeden recept loni dosáhla 558 korun, to je o téměř 34 procent více než v roce 2006. Statistici to přičítají přílivu dražších přípravků na trh.

Počty ambulantních ošetření v roce 2008 klesly o 17 procent proti roku předchozímu, zatímco v dřívějších letech se snižovaly pouze o dvě až tři procenta ročně. V roce 2009 stouply o 9,2 procenta na celkový počet 116,8 miliónu. Počty ošetření v zubních ambulancích klesají dlouhodobě a větší výkyv nenastal ani po zavedení regulačních poplatků.

V nemocnicích klesly počty ošetřovacích dnů v roce 2008 proti roku předchozímu o 4,2 procenta, loni ve srovnání s rokem předchozím stouply o 0,1 procenta. Pacienti totiž nemohou příliš ovlivnit to, zda se budou léčit v nemocnici, mají částečný vliv jen na délku pobytu na lůžku.

Poplatky budou vyšší

Ministerstvo plánuje zvýšení poplatků za den v nemocnici nejméně na sto korun a zvýšení poplatku u ambulantního specialisty na 200 korun, pokud pacient přijde s neakutním problémem bez doporučení svého praktického lékaře. Také se má změnit poplatek za položku na receptu za poplatek na recept. Všechny změny ale vyžadují zákonnou úpravu.


Klíčová slova

Autoři

Václav Pergl, Právo

Související články

21.12. Poplatky u lékaře v kraji znovu a jinak Poplatky u lékaře v kraji znovu a jinak
0 příspěvků
12.11. Revoluce v léčbě i platbách Revoluce v léčbě i platbách
17 příspěvků

Komentovat článek: Lidé si na poplatky zvykli, návštěv u lékaře…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné