Lidé v Česku se nechávají očkovat proti chřipce méně než v cizině

Titulní obrázek

Lidé v Česku se nechávají mnohem méně očkovat proti chřipce než obyvatelé jiných vyspělých států Evropy. Zatímco v zahraničí se vakcínou proti chřipkovým virům chrání asi tři čtvrtiny seniorů a osob se srdečními a jinými nemocemi, v ČR je to jen čtvrtina. Celkem se nechá naočkovat asi sedm procent Čechů a Češek, v cizině je to kolem 25 procent lidí…

Novinářům to dnes řekl hlavní hygienik Michael Vít.

Lidem nad 65 let či pacientům s chronickými srdečními a dýchacími chorobami hradí očkování proti chřipce zdravotní pojišťovny. Některé přispívají i ostatním pojištěncům. Vakcína jinak stojí kolem 200 korun.

Podle Víta nemají lidé o očkování zájem kvůli mnoha předsudkům. Hygienik uvedl, že rozšířený je například mylný názor, že chřipka je jen banální onemocnění, vakcína proti ní není účinná a před chorobou neochrání. „U lidí mladších 65 let se ochrana pohybuje mezi 70 až 90 procenty. Vyšší je u mladších lidí, kde imunitní systém není oslaben,“ řekl Vít. Podotkl, že u starších osob je sice ochrana nižší a pohybuje se maximálně kolem 60 procent, ale očkování brání komplikacím a následnému pobytu v nemocnici. Výrazně pak snižuje úmrtnost na chřipku. „Ve starší generaci je u nevakcinovaných lidí čtyřikrát vyšší úmrtnost,“ doplnil Vít.

Loni na podzim a letos na jaře chřipkou v Česku onemocnělo 1,2 milionu lidí. Zemřelo 2500 osob. Kolem 2000 pacientů skončilo s vážnými dýchacími chorobami v nemocnicích.

Podle Víta je v Česku nyní vakcín dostatek a doba pro očkování je vhodná. Lidé se mohou nechat očkovat až do vypuknutí epidemie, která se obvykle objevuje v lednu. „Dá se očekávat, že by mohla být chřipka silnější. Struktura virů je jiná,“ podotkl Vít.

Zájemci o očkování mohou navštívit svého lékaře, který jim vydá recept. Vakcínu si vyzvednou v lékárně a vrátí se s ní k naočkování. Protilátky v těle zůstávají podle hlavního hygienika minimálně šest měsíců. Očkování je ale nutné každoročně opakovat právě kvůli změně virů. Jim se přizpůsobuje i vakcína.

Hygienik spolu s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem se dnes rozhodli jíž příkladem. Oba se na závěr tiskové konference nechali naočkovat. Když se Julínek před kamerami kvůli injekci svlékal, žertoval o „odhalování ministra“. Při očkování se odmítl dívat jako mnozí jiní pacienti „na druhou stranu“ a sestru stále kontroloval.

ČTK

Lidé v Česku se nechávají očkovat proti chřipce méně než v cizině
Ohodnoťte tento článek!