Lidem se v domácím prostředí stoná mnohem příjemněji

Devět let už působí v liberecké nemocnici Agentura domácí péče. Zakládala se v období, kdy se ukázalo jako nezbytné postarat se o pacienty propuštěné z lůžkového oddělení také během jejich léčení v domácím prostředí… Agenturu podporuje nejen vedení nemocnice a Magistrát města Liberce, ale získávají také jednorázové dotace z ministerstva zdravotnictví. Péče je hrazena ze zdravotního pojištění…

LIBEREC – Devět let už působí v liberecké nemocnici Agentura domácí péče. Zakládala se v období, kdy se ukázalo jako nezbytné postarat se o pacienty propuštěné z lůžkového oddělení také během jejich léčení v domácím prostředí.

„Začínali jsme výběrem a školením personálu, obstarávali jsme prostory a jejich zařízení. K dispozici jsme měli jen základní pomůcky, starý nábytek ze zrušených jeslí, za pacienty se jezdilo trabanty,“

připomíná první roky práce agentury její vedoucí Eva Knotková. Pracovnice, byť měly obrovský elán, poskytovaly zpočátku spíše základní ošetřovatelskou a sociální péči.

Současná činnost agentury má již vysokou odbornou úroveň. Sedm sester má k dispozici glukometry, bio lampy, digitální tonometry, rehabilitační pomůcky, inhalátor, ale také holicí strojek, mixér, vysoušeč vlasů a podobně. V rámci nadstandardní péče lze speciální pomůcky i zapůjčit.

„Jezdíme šesti služebními vozy, máme mobilní telefony i vybavenou kancelář s mapou města s označením bydliště našich klientů,“ pochlubila se Eva Knotková. Agenturu podporuje nejen vedení nemocnice a Magistrát města Liberce, ale získávají také jednorázové dotace z ministerstva zdravotnictví. Péče je hrazena ze zdravotního pojištění. Může o ni požádat pacient nebo jeho blízcí, nutné je schválení ošetřujícím nebo praktickým lékařem.

„Staráme se o pacienty v pooperačním a poúrazovém stavu, dlouhodobá péče je určena chronicky nemocným. Domácí hospicová péče se orientuje také na pacienty těsně před smrtí,“ dodala Eva Knotková.

JANA VOKATÁ, Liberecký den, 29.5.2001

Ohodnoťte tento článek!