Přejít na obsah

Lidem z Úrazovky nabídli práci jinde

zpět
13.6.2008

Nové prostory pro traumacentrum ve Fakultní nemocnici Brno (FNB) budou do konce roku hotovy. Má tam působit tým zaměstnanců Úrazové nemocnice (ÚN), kterou chce ministr zdravotnictví zrušit. Ředitel FN Brno Roman Kraus se proto ve čtvrtek setkal se zaměstnanci ÚN a nabídl každému formulář, jehož podpisem má potvrdit zájem o přechod do Bohunic. Odboráři Úrazovky to označili za nátlak, nikoli za nabídku...

Nové prostory pro traumacentrum ve Fakultní nemocnici Brno (FNB) budou do konce roku hotovy. Má tam působit tým zaměstnanců Úrazové nemocnice (ÚN), kterou chce ministr zdravotnictví zrušit. Současně však jde v Poslanecké sněmovně do třetího čtení návrh zákona o převedení Úrazovky jako celku na město Brno.

Kdyby zákon prošel, neměly by ani zdravotní pojišťovny důvod odepřít jí smlouvy na to, co dosud úspěšně dělá. Kdo by pak ve státní FN Brno naplnil představy ministerstva? Ředitel FN Brno Roman Kraus se proto ve čtvrtek setkal se zaměstnanci ÚN a nabídl každému formulář, jehož podpisem má potvrdit zájem o přechod do Bohunic. Odboráři Úrazovky to označili za nátlak, nikoli za nabídku.

„Je to v rozporu s tím, co bylo dříve deklarováno. Že vezmou všechny zaměstnance najednou, že tým zůstane zachován. Teď se jednotlivci mají do 30. června rozhodnout, zda chtějí odejít. Co bude s těmi, kteří se nerozhodnou, není jasné. Slyšeli jsme ale výhrůžku, že převod nemocnice na město nám nepomůže. Pojišťovny by s ní prý neuzavřely smlouvy, ani kdyby to schválil parlament. Toho se lidi leknou,“ řekla Právu doktorka Lenka Doležalová, představitelka odborů. Podle ředitele FN Romana Krause jde ale o dokument s právní závazností jen pro nemocnici. Také termín 30. června je jen orientační. Kdo přijde později, nebude odmítnut. „Nabízíme, že s nimi uzavřeme přímo pracovní smlouvu, nebo jen smlouvu o smlouvě budoucí. Potřebujeme jen vědět, kolik lidí zhruba přijde. Musíme být totiž připraveni, abychom nepoškodili pacienty,“ vysvětlil Kraus.

Odmítl také obavy lékařů z Úrazovky, že osvědčený tým nebude pracovat v sestavě jako dosud. „Nadále budou působit jako jeden tým, ale Fakultní nemocnice má jiné uspořádání, lékaři musí být členy jednotlivých klinik,“ řekl Kraus Právu.

Podle ředitele ÚN Petra Svobody se jeho zaměstnanci obávají, že zadání, jež plní Fakultní nemocnice, je jiné, než byla původní představa. „V Bohunicích jde spíš o to, vybavit personálně i technicky traumatologii a ostatní kolegy rozptýlit v rámci nemocnice. Pokud nedostaneme nabídku společné práce jako dosud, sotva se najde dost lidí, kteří tam odejdou,“ řekl jeden z lékařů, jenž si nepřál být jmenován.

Jan Chmelíček, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Lidem z Úrazovky nabídli práci jinde

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lidem z Úrazovky nabídli práci jinde

Komentáře

dalších 9 komentářů
katango Re:Julinek je pomstychtivý ANANAS  | 14. 06. 2008 09:33

My jsme jako děti říkávali : jseš blbej nebo navedenej ? U pana ministra si nejsem jista,možné je obojí.

Dr. R. Jelínek Julinek je pomstychtivý ANANAS  | 14. 06. 2008 01:13

Jinak si nedovedu vysvětlit jeho chování. Já jsem studoval v Brně na přelomu 70/80 let. Jako medik jsem chodil do úrazovky, čuměl jsem na první pracoviště v republice, které mělo již počítačovou síť, později jako traumatolog jsem právě na úrazovce měl možnost se setkat s nejmodenějšími tredny medicíny a taky je zavádět do praxe. Kyž si vzpomenu jak se v ČR začalo zavádět zajištěné hřebování, kdy nebyly peníze na nic a přesto se to nejak vyřešilo. Snad i proto zde vznikla jako jediná v republice medcína katastrof. Dále moderní spinální jednotka. Traumatologické dny, které organizovalo Brno, měly vysokou mezinárodní úroveň. Praha zdaleka nedostačovala úrovni tohoto pracoviště. Navíc organizace Brněnská byla daleko pružnější než v Praze. Je toho hodně a mohu s klidným svědomím prohlásit, že jsme měl možnost projít v rámci odborných stáží hodně pracovišť, ale bohužel nikde jsme se nesetkal s tak perfektním týmem jako v Brně na úrazovce. Teď to mnistr rozpráší. Někdo řekne že týmy dostanou nové a lepší prostory. Bohužel není to tak jednoduché. Prostě se zpřetrhají vazby spolupracovníků a hodně také utrpí odborná úroveň.

challenger Re:Re:Úrazovka je už stejně v háji  | 14. 06. 2008 01:05

dovoluji si tvrdit, že celý traumatým do FN Bohunice nepřejde, dokonce někteří lékaři už nyní jsou zaměstnáni jinde. Původně se počítalo s přijetím pouze 2-3 lékařů z traumatýmu, nyní se nabídka rozšířila, protože je reálná šance, že zachování ÚN v parlamentu projde, tak se to soudruh Julínek snaží přes Krause personálně zdevastovat, aby už nebylo co rozhodovat a developerské firmy si mohly s objektem ÚN dělat, co se jim zlíbí. Lékaři FN Bohunice JSOU nyní jednoznačně horší, co se týče traumatologie. To je zcela evidentní. Nic proti nim, možná v klasické břišní chirurgii jsou lepší nebo jsou lepší v cévní chirurgii ale ne v ošetřování polytraumat. A to z toho důvodu, že nemají ty mnohaleté zkušenosti, kterými disponuje traumatým z ÚN, možná za 10-20 let, až se vytvoří struktura stejná jako v ÚN a až budou mít lékaři z FNB naoperováno tolik, co lékaři z ÚN, až projdou vzestupnou částí "learnig curve", budou stejně dobří. Možná. Mezitím to ovšem bude stát život nebo trvalé poškození spoustu lidí a to zcela zbytečně. Śéf jednoho z ch. pracovišť byl lidem z ÚN vždycky celkem pro srandu, když se pokoušel na svém býv. pracovišti do traumatologie fušovat. To oživí se staré animozity a do pár let bude tým v háji zeleném ať tak či tak, protože lékaři z traumatýmu se těžko můžou podřizovat autoritě a decision-makingu někoho, koho odborně neuznávají.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné