Lidem z Úrazovky nabídli práci jinde

Titulní obrázek

Nové prostory pro traumacentrum ve Fakultní nemocnici Brno (FNB) budou do konce roku hotovy. Má tam působit tým zaměstnanců Úrazové nemocnice (ÚN), kterou chce ministr zdravotnictví zrušit. Ředitel FN Brno Roman Kraus se proto ve čtvrtek setkal se zaměstnanci ÚN a nabídl každému formulář, jehož podpisem má potvrdit zájem o přechod do Bohunic. Odboráři Úrazovky to označili za nátlak, nikoli za nabídku…

Nové prostory pro traumacentrum ve Fakultní nemocnici Brno (FNB) budou do konce roku hotovy. Má tam působit tým zaměstnanců Úrazové nemocnice (ÚN), kterou chce ministr zdravotnictví zrušit. Současně však jde v Poslanecké sněmovně do třetího čtení návrh zákona o převedení Úrazovky jako celku na město Brno.

Kdyby zákon prošel, neměly by ani zdravotní pojišťovny důvod odepřít jí smlouvy na to, co dosud úspěšně dělá. Kdo by pak ve státní FN Brno naplnil představy ministerstva? Ředitel FN Brno Roman Kraus se proto ve čtvrtek setkal se zaměstnanci ÚN a nabídl každému formulář, jehož podpisem má potvrdit zájem o přechod do Bohunic. Odboráři Úrazovky to označili za nátlak, nikoli za nabídku.

„Je to v rozporu s tím, co bylo dříve deklarováno. Že vezmou všechny zaměstnance najednou, že tým zůstane zachován. Teď se jednotlivci mají do 30. června rozhodnout, zda chtějí odejít. Co bude s těmi, kteří se nerozhodnou, není jasné. Slyšeli jsme ale výhrůžku, že převod nemocnice na město nám nepomůže. Pojišťovny by s ní prý neuzavřely smlouvy, ani kdyby to schválil parlament. Toho se lidi leknou,“ řekla Právu doktorka Lenka Doležalová, představitelka odborů. Podle ředitele FN Romana Krause jde ale o dokument s právní závazností jen pro nemocnici. Také termín 30. června je jen orientační. Kdo přijde později, nebude odmítnut. „Nabízíme, že s nimi uzavřeme přímo pracovní smlouvu, nebo jen smlouvu o smlouvě budoucí. Potřebujeme jen vědět, kolik lidí zhruba přijde. Musíme být totiž připraveni, abychom nepoškodili pacienty,“ vysvětlil Kraus.

Odmítl také obavy lékařů z Úrazovky, že osvědčený tým nebude pracovat v sestavě jako dosud. „Nadále budou působit jako jeden tým, ale Fakultní nemocnice má jiné uspořádání, lékaři musí být členy jednotlivých klinik,“ řekl Kraus Právu.

Podle ředitele ÚN Petra Svobody se jeho zaměstnanci obávají, že zadání, jež plní Fakultní nemocnice, je jiné, než byla původní představa. „V Bohunicích jde spíš o to, vybavit personálně i technicky traumatologii a ostatní kolegy rozptýlit v rámci nemocnice. Pokud nedostaneme nabídku společné práce jako dosud, sotva se najde dost lidí, kteří tam odejdou,“ řekl jeden z lékařů, jenž si nepřál být jmenován.

Jan Chmelíček, Právo

Lidem z Úrazovky nabídli práci jinde
Ohodnoťte tento článek!