Přejít na obsah

Lidí, kteří jsou spokojeni s českým zdravotnictvím, ubývá

zpět
23.1.2009

Lidí, kteří jsou spokojeni s českým zdravotnictvím, v posledních letech ubývá. Zatímco v roce 2002 spokojenost vyjadřovaly asi dvě pětiny dotázaných, v prosinci to bylo jen 27 procent. Postupně přibývá nespokojených. Vyplývá to ze srovnání výsledků průzkumů z posledních let, které zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM)...

Podle něj nejvíc dotázaných za velký problém ve zdravotnictví považuje financování. Zmínily se o něm tři čtvrtiny osob.

Podle průzkumu z loňského prosince nebylo se zdravotnictvím spokojeno 44 procent Čechů a Češek. Například v roce 2006 to bylo 29 procent lidí a před sedmi lety 19 procent lidí. Spokojenost nyní vyjadřuje 27 procent občanů. V roce 2006 to byla zhruba třetina a v roce 2002 přes dvě pětiny.

Velké problémy jsou podle 74 procent lidí ve financování. Téměř polovina osob se zmínila i o fungování pojišťoven a hospodaření s léky. Podle odcházejícího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) měly plýtvání léčivy zabránit regulační poplatky. Pacienti od loňska platí za položku na receptu 30 korun. Julínek před nedávnem řekl, že díky tomu „neskončily v kanále“ léky zhruba za tři miliardy. Do zdravotnictví pak poplatky přinesly kolem pěti miliard. Podle Julínkových odpůrců placení u lékařů, v lékárnách a v nemocnici ale brání lidem v přístupu k péči.

Dostupnost zdravotní péče vidí jako problém třetina lidí, kvalitu a objem služeb poskytovaných veřejným zdravotnictvím pak ani ne dvě pětiny dotázaných. Vztah mezi lékaři a pacienty je problematický podle čtvrtiny dospělých. „K žádným velkým změnám názorů nedošlo. Za největší posun můžeme považovat pokles podílu osob, které shledávaly závažnější potíže v hospodaření v oblasti léků,“ uvedli autoři výzkumu. Zatímco v roce 2006 velké potíže v nakládání s léky vidělo 63 procent lidí, koncem loňska jich byla ani ne polovina. Za poslední dva roky ubylo i kritiků fungování zdravotních pojišťoven.

Polovina Čechů a Češek si myslí, že v posledním roce se kvalita péče nezvýšila. O zhoršení je přesvědčeno 28 procent občanů, o zlepšení pětina. V roce 2002 se o zlepšení zmínila rovněž pětina lidí, o zhoršení pak čtvrtina a o žádných změnách 47 procent.

S lékařskou péčí byly loni v prosinci spokojeny přes dvě pětiny dotázaných. V roce 2006 to bylo 45 procent osob a v roce 2003 skoro polovina. Nespokojenců mírně přibývá. Přes tři čtvrtiny dotázaných si myslí, že by se pacient měl podílet na rozhodování o své léčbě. Podle více než poloviny lidí ale nemocní tuto možnost nemají.

Spokojenější jsou častěji mladí lidé a voliči ODS. Výhrady mají nejvíc šedesátníci a starší osoby, hlavně přívrženci KSČM. Nespokojenost roste s klesající životní úrovní a horším zdravotním stavem. Tři pětiny lidí označují své zdraví za dobré, 13 procent za špatné. Situace se v posledních letech nemění.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Lidí, kteří jsou spokojeni s českým…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lidí, kteří jsou spokojeni s českým…

Komentáře

dalších 12 komentářů
Sydney Hall Re:Re:Nic překvapujícího  | 25. 01. 2009 14:36

Ale vždyť říkáte totéž jinými slovy. Já jen srovnávám současný stav v různých zemích a cituji názor, který jsem na mnoha místech mockrát slyšel. Nemám to ze své hlavy.

Bohumír Šimek Re:Nic překvapujícího  | 25. 01. 2009 00:00

Ano, ale je to trochu jinak. Optimální nastavení je jen v normálních, přirozených, svobodných vztazích, kterých se tolik bojíme pro nedůvěru k lékařům a občanům vůbec. Pokladenský systém, ve kterém pacienti oproti dnešku podstatně ušetří, by si chválili určitě. A dokud zdravotní péči budou doplácet lékaři pacientům místo toho, aby tomu bylo naopak, pak musí zákonitě trvat nespokojenost.

Bohumír Šimek Re:Je to logické.  | 24. 01. 2009 23:55

Když nedovolíme normální, svobodný, přirozený přístup, který si optimální péči najde sám, budeme vždy to dělat hůř než můžeme! To bychom museli ale důvěřovat občanům i lékařům!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné