Lidovci a zelení požadují zrušení poplatků pro děti

Titulní obrázek

Poplatky ve zdravotnictví nejspíše doznají změn. Postará se o to zřejmě samotná vládní koalice, která je od ledna zavedla. Malé koaliční strany – zelení a lidovci – požadují, aby z jejich placení byly vyjmuty zejména děti a také senioři…

Koalice míří k zmírnění poplatků ve zdravotnictví, které od ledna sama zavedla

„Mezi poslanci se rozšířila jistá lidová tvořivost a soutěžení, kdo přijde s nějakým novým návrhem,“ kritizuje zákonodárce tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Ústupky připouští ale například i někteří hejtmani za ODS. Včera se nad zhodnocením poplatků sešla i koaliční zdravotnická komise, která má připravit doporučení pro vrcholné koaliční jednání K9. Kdy se sejde zatím není jisté. „Termín ještě stanovený není,“ uvedl člen komise za ODSposlanec Petr Tluchoř.

„Osvobození dětí od placení poplatků považujeme za klíčové. Považovali bychom za selhání, pokud bychom nevyjednali osvobození alespoň pro děti do tří let,“ uvedla členka komise za Stranu zelených Džamila Stehlíková.

Podobným směrem jdou i návrhy lidovců. „Požadujeme, aby poplatky nemuseli platit děti do 18 let a důchodci nad 70 let,“ říká lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Občanští demokraté se ale s vyjímáním některých skupin z placení poplatků nechtějí smířit. Místo výjimek z úhrad poplatků chtějí jinak nastavit sociální dávky. „Spíše hledáme cesty, jak například rodinám či seniorům kompenzovat výdaje přes sociální systém,“ míní předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer.

I ministerští reformátoři považují návrhy na změnu poplatků za bezdůvodné. „Předběžná čísla ukazují, že poplatky fungují,“ tvrdí Julínkův náměstek Marek Šnajdr. Podle něj se potvrzuje, že klesá počet předepsaných léků a omezily se počty návštěv u lékaře.

Poplatky ještě ale může jako protiústavní zrušit Ústavní soud. Ve středu kvůli nim soudci vyslýchali premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Nakonec soud jednání odročil na neurčito, přičemž jednoznačné stanovisko soudců se podle jeho předsedy Pavla Rychetského nerýsuje.

Při samotném výslechu se Julínek nevyhnul ostrým otázkám. Snažil se například soudce přesvědčit o regulačních účincích poplatků včetně u dětí v inkubátoru. Rychetský na to nevěřícně reagoval otázkou, zda na děti v inkubátoru nebo lidi v komatu mají skutečně poplatky regulační účinek. „Mají jej nepochybně, protože působí psychologicky na celou populaci,“ řekl Julínek a v sále to zašumělo.

Štěpán Plaček, Regionální deník

Lidovci a zelení požadují zrušení poplatků pro děti
Ohodnoťte tento článek!