Lidovci chtějí zřídit baby box

Baby box chtějí v brněnské městské Nemocnici Milosrdných bratří zřídit brněnští lidovci. Šéfka klubu v městském zastupitelstvu Barbora Javorová hodlá návrh předložit ještě o prázdninách k projednání zdravotně-sociální komisi městské rady…

Javorová hodlá návrh předložit k projednání ještě o prázdninách

Baby box, schránku, do které mohou matky odložit své nechtěně narozené dítě, aniž by se vystavily trestnímu postihu, chtějí v brněnské městské Nemocnici Milosrdných bratří zřídit brněnští lidovci.

„Každý zachráněný život stojí za jakékoli úsilí,“ řekla šéfka jejich klubu v městském zastupitelstvu Barbora Javorová, která hodlá návrh předložit ještě o prázdninách k projednání zdravotně-sociální komisi městské rady.

Podle Javorové již iniciativu brněnských křesťanských demokratů schválila dozorčí rada nemocnice a doporučila její projednání v orgánech města.

„Pokud bude kladné stanovisko komise a městské rady, není problém, aby box byl v Brně do konce letošního roku,“ prohlásila v pondělí Javorová a dodala, že náklady na zřízení boxu se pohybují kolem 300 000 korun, což je částka, kterou bude možno získat z nadačních prostředků.

Provozní náklady jsou minimální a bude možno je zahrnout do běžných výdajů nemocnice. Souhlas se záměrem vyslovili i koaliční partneři, zastoupení v dozorčí radě nemocnice.

Ani opozice zřejmě nebude proti. Předseda sociálních demokratů Jeroným Tejc Právu v pondělí řekl: „Nejsme přesvědčeni, že by baby box ovlivnil počet případů, kdy matka z nejrůznějších důvodů pohodí, nebo dokonce zabije novorozence. Současně jsme však přesvědčeni, že i kdyby se tak zachránil jeden lidský život, je to užitečné zařízení a náklady na jeho provoz patří do rozpočtu druhého největšího města republiky.“

Baby box je vyhřívaná schránka, do které je možno anonymně odložit novorozence. Jakmile se v ní octne dítě, vyšle schránka signál lékařům, kteří z ní dítě vyjmou a postarají se o ně. První takové zařízení v ČR bylo na začátku června uvedeno do provozu v soukromém GynCentru v Praze-Hloubětíně.

Podle ředitele Nadačního fondu pro odložené děti Statim Ludvíka Hesse, který se o vznik baby boxu zasadil, by se tak měl snížit počet dětí, které matky porodí mimo nemocnici a zabijí je, protože dítě nechtějí.

Ministerstvo zdravotnictví však tato zařízení odmítá. Obává se, že schránky budou zneužívány hlavně k odkládání dětí cizinců a zdravotně postižených.

„Případné zavedení baby boxů by indukovalo porody mimo zdravotnická zařízení a znamenalo by zhoršení dosavadní vysoké úrovně perinatální péče, která je naší chloubou,“ řekla ministryně zdravotnictví Milada Emmerová v reakci na interpelaci místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Lucie Talmanové (ODS) v Poslanecké sněmovně.

Jan Chmelíček, Právo

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Baby boxy? Že váháte!
Baby boxy: čtenáři jsou jednoznačně pro
Emmerová baby-boxy stále odmítá
Lidovci chtějí zřídit baby box
Ohodnoťte tento článek!