Přejít na obsah

Lidovci chtějí zrušit všechny poplatky dětem do 18 let a některé seniorům

zpět
11.11.2008

Lidovci včera vystupňovali kritiku vůči poplatkům ve zdravotnictví, které loni pomáhali prosadit. Děti do 18 let by podle nich napříště neměli platit ani u lékaře, ani v nemocnicích za pobyt, ani za pohotovost. U seniorů nad 70 let by se měly některé poplatky také zrušit, ale lidovci si nejsou ještě jisti, které...

Také by měla být zrušena nebo zásadně snížena třicetikorunová platba za recept v lékárně.

Zrušit nebo snížit i poplatek za recept

Právu to včera řekl šéf lidovců Jiří Čunek po pondělní schůzce s ministrem zdravotnictví Julínkem v Brně. „Nejde jen o věkovou hranici, ale také o poplatek za položku na receptu. To jsou věci, o kterých koalice bude jednat. Já jsem pro to, abychom výrazně tuto záležitost upravili,“ sdělil Čunek.

Dodal, že návrh změny předloží na koaliční schůzce do čtrnácti dnů.

„Poplatek za recept bychom chtěli zásadně snížit nebo úplně zrušit,“ podotkl včera i největší lidovecký kritik Julínkovy reformy, poslanec Ludvík Hovorka.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt soudí, že o redukci poplatků je možné jednat, i když již v létě se koalice dohodla zrušit od ledna 2009 poplatky pro děti do šesti let a snížit pětitisícový limit u dětí do patnácti let.

Dnes by měli zasednout koaliční předsedové se zdravotnickými experty a vypořádat se s výhradami lidovců a zelených vůči zákonům, které chce Julínek předložit ve středu vládě. Ty se poplatků netýkají.

„Tímto setkáním jsem získal konkrétní požadavky, mám je sepsané na papíru. Dohodli jsme se, že v úterý se znovu sejdeme již nad zpracovanými otázkami a že jednání kolem toho bude rychlé,“ řekl Julínek Právu.

Musí se snažit s lidovci a zelenými dohodnout, protože jinak premiér Mirek Topolánek zákony na program vlády nezařadí. Tématem schůzky budou i zákony o zdravotních a specifických službách a o zdravotním pojištění. Lidovci se minulý týden usnesli, že z etických důvodů nemohou hlasovat pro zákon, který dovoluje cizinkám podstoupit v českém zařízení interrupci. Odmítají i povolit umělé početí nesezdaným párům.

Čunek slíbil jednat. „Pokud dojde k dohodě a budou odstraněny všechny problémy, tak je možné, že to vláda ve středu projedná,“ uvedl Čunek. Dodal ale, že to považuje za nepravděpodobné.

Také poslanec Hovorka, šéf zdravotnické komise KDU-ČSL Jiří Carbol i poslankyně Michaela Šojdrová pochybují, že lze jejich výhrady bleskově vyřídit.

Oldřich Danda, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Lidovci chtějí zrušit všechny poplatky dětem do…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lidovci chtějí zrušit všechny poplatky dětem do…

Komentáře

dalších 21 komentářů
Joža Re:Re:reforma  | 14. 11. 2008 21:08

Poplatky zrušit pouze pro děti a dorost u lékařů a v lékárnách zrušit všem!!!

Joža Re:Re:Re:Stále se neřeší nemajetní pacienti  | 14. 11. 2008 21:03

Žádné vyjímky! Děti a mládež do 18 roků, zde souhlasím, ale proč lidé od 70 roků? Holý nesmysl. Někdy mají víc peněz - důchod než maminky s dětmi na MD. Kdo by měl rozhodovat o všech vyjímkách a sledovat, zda dotyčný měl 70 roků, nebo mu bude za týden? Jsem pro, aby se poplatky všem zrušily v lékárnách. Zde mají vysoké marže a to, že dáma kolikrát nezvedne svoje p... ze židle a má za jeden recept 60 Kč, to je trochu moc!!! Proč se toto neřeší?? Asi pan Cikrt přeje kolegům. Když jemu se sype do kapsičky, ať mají i jeho kolegové nadíté kapsy.

trotl Re:Re:reforma  | 12. 11. 2008 06:16

zrzky jsou sexy...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné