Lidovci vyslechli Julínka, reformu znovu proberou v lednu

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) přišel mezi poslance KDU-ČSL, aby je seznámil s připravenými návrhy zákonů týkajících se zdravotního pojištění. Ministr novinářům řekl, že odpověděl na otázky a vyslechl i některé výhrady…

Znovu bude s lidovci o svých záměrech detailně diskutovat na konferenci, která se uskuteční 27. ledna.

Balík několika zákonů, s jejichž pomocí se má od roku 2009 zásadně reformovat české zdravotnictví, představí Julínek na středeční tiskové konferenci. Proto uvítal, že může poslancům jedné z vládních stran své záměry prezentovat s předstihem a přímo.

„Považuji toto setkání za solidní základ pro další diskusi na téma transformace zdravotnictví,“ komentoval Julínkovu návštěvu na klubu lidovecký místopředseda sněmovny Jan Kasal.

Výhrady slyšel Julínek například od poslance Ludvíka Hovorky, který se obává například plánované přeměny zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Poslanec, který se jako jediný postavil proti vládní reformě veřejných financí, už několikrát vyjádřil nespokojenost s Julínkovou prací. Hovorkovi vadilo především to, že ministr neinformoval koalici dopředu o svých plánech zásadních změn ve zdravotnictví, jako je zavedení poplatků či rušení některých nemocnic.

Kasal předpokládá, že reforma zdravotnictví bude výsledkem širší dohody, a to nejen tří koaličních stran. „Má-li to být trvalá věc, musí to být napříč politickým spektrem, podobně jako u důchodové reformy,“ soudí Kasal.

Lidovci stejně jako zelení nedávno kritizovali Julínka za to, jakým způsobem chystá spojení Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN). Postrádali i argumenty, proč ministr odvolal ředitele ÚHKT Pavla Klenera. Minulý týden se koaliční lídři dohodli, že chystané reformní kroky budou všichni ministři více konzultovat s ostatními vládními stranami.

Kabinet už dříve schválil plán několika reformních zákonů. V oblasti pojištění připravuje Julínek novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která vymezí, jaká péče je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, v jaké lhůtě a kde musí být poskytnuta. Novela legalizuje připlácení na nadstandard.

Další zákon o zdravotních pojišťovnách má sjednotit postavení zdravotních pojišťoven. Převod na akciové společnosti umožní, aby si začaly v nabídce konkurovat. Na jejich činnost bude dohlížet nezávislý státní orgán.

Lidovci vyslechli Julínka, reformu znovu proberou v lednu
Ohodnoťte tento článek!