Přejít na obsah

Lidovci vyzvali premiéra, ať odvolá Juráskovou a jejího náměstka

zpět
12.6.2009

Tři lidovečtí poslanci vyzvali dnes premiéra Jana Fischera, ať odvolá ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou a jejího prvního náměstka Marka Šnajdra. Důvodem je podle Michaely Šojdrové, Jiřího Carbola a Ludvíka Hovorky to, že ministerstvo schválilo sloučení Zdravotní pojišťovny Agel a Hutnické zaměstnanecké pojišťovny, a to týž den, kdy se sněmovna shodla na zpřísnění podmínek pro slučování...

„Vedení ministerstva pohrdlo jasnou vůli Poslanecké sněmovny jako legitimního představitele občanů České republiky. Žádáme premiéra, aby osoby odpovědné za toto rozhodnutí, především ministryni Juráskovou a prvního náměstka Šnajdra okamžitě odvolal z jejich funkcí a podnikl další kroky nezbytné k nápravě důsledků tohoto rozhodnutí,“ uvádí se v prohlášení tří poslanců, které má ČTK k dispozici.

Vyjádření premiéra se ČTK zatím nepodařilo získat. První náměstek Marek Šnajdr ČTK řekl, že ministerstvo zdravotnictví rozhodovalo ve správním řízení a muselo dodržet platný zákon. Pokud poslanci toto ministryni vytýkají, vyzývají ji vlastně k porušování zákona.

„Tato trojka si velmi hystericky hledá místo na politickém slunci, aby se zviditelnila. Proces slučování se řídí správním právem a platným zákonem. Ministryně není vázána svým osobním názorem nebo pocitem, ale platným zákonem. Je velmi smutné, když zákonodárci vyzývají ústavního činitele, aby porušoval zákon,“ řekl Šnajdr.

Tři lidovečtí poslanci vidí ve spojení pojišťoven první krok v naplnění plánu na ovládnutí tří zdravotních pojišťoven jedním subjektem a vytvoření neformálního koncernu velké pojišťovny a sítě zdravotnických zařízení.

Podle zjištění ČTK připravuje vláda další zpřísnění podmínek pro fungování zdravotních pojišťoven. Mimo jiné chce, aby stejný subjekt nemohl vlastnit zdravotní pojišťovnu a zdravotnické zařízení. Agel a.s. má vedle vlastní zdravotní pojišťovny také téměř tři desítky nemocnic, poliklinik, laboratoří a lékáren, většinu na Moravě. I kdyby poslanci návrh schválili, zpětně nelze nové podmínky na Agel uplatnit.

Lidovečtí poslanci varovali, že v případě slučování s dalšími pojišťovnami se Agel dostává do monopolního postavení i v dalších regionech republiky, což podle nich výrazně naruší hospodářskou soutěž zdravotnických zařízení i zdravotních pojišťoven.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Lidovci vyzvali premiéra, ať odvolá Juráskovou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lidovci vyzvali premiéra, ať odvolá Juráskovou…

Komentáře

dalších 10 komentářů
pepík Re:Re:Re:Největší /Z/M/R/D/  | 16. 06. 2009 00:12

nesmíš jíst tolik špenátu, můžeš ty svoje žblebty podložit fakty? to jako, že doktorům klesly platy? nebo náhodou ti doktoři museli začít pracovat 8 hodin a ne 5 jako předtím? jaký rozsah péče se zmenšil? nezmenšil se již předtím, když nějaká chytrá hlava zprivatizovala v nemocnici CT a MR a teď ho Agel musí kupovat? příště lépe nastuduj fakta námořníku

pepek Re:Re:Největší /Z/M/R/D/  | 15. 06. 2009 09:15

ANo, výrazné zlepšení nastalo: 1. na úkor lékařů a ostatních zdravotníků 2. na úkor rozsahu a dostupnosti péče. Pro bystřejší než pisatel Pepík: Bylo opravdu zadáním voličů ve volbách snížit rozsah a dostupnost péče? Kdo myslí že ano, ať se přidá k Pepíkovi...

pepík Re:Největší /Z/M/R/D/  | 14. 06. 2009 14:50

hele pepíku, nespletl sisi Chrenkovy ocelárny s Mittalem, které se stěhují do katovic a přijde o místo 6000 lidí, chrenkovy ocelárny jsou TŽ a ty jedou, resp. nejsou zaplaťpánbůh zatím ve ztrátě a nemusí propouštět a co se týká SMN, tak jsou zhruba šul nul a letos už budou v zisku, jestliže ty nemocnice dělaly dohromady ztrátu 100 mega ročně ještě před dvěma lety, tak těžko to z roku na rok zlepšíš, takže jestli platili mizerně, tak jedině pro to, že to tam řídil kraj

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné