Přejít na obsah

Lidovecký rebel Hovorka v boji s Julínkem vyzval: nevolte ODS

zpět
17.10.2008

Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka nepolevil ve svém boji proti chystaným zákonům z pera ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) ani den před volbami. Naopak, bez ohledu na to, že oba patří do koaličního tábora, včera zveřejnil dopis občanům. V něm je vyzval, aby v krajských a senátních volbách nevolili stranu, která takové zákony navrhuje a která je v oslabení nebude mít dost sil prosadit...

„Jde o velmi důležité volby, jejichž výsledek může zastavit projednávání těchto pro Vás špatných zákonů, podobně jako obava z výsledků těchto voleb dočasně pozastavila projednávání zákonů vedoucích k privatizaci pojišťoven a fakultních nemocnic,“ uvedl v jasné narážce na ODS Hovorka.

„Jedině výrazný neúspěch strany, jejíž ministr takovéto špatné zákony prosazuje, může vést k zastavení projednávání těchto zákonů.“ Tato věta se ale po zásahu stranických kolegů a poradců do zveřejněné výzvy nedostala.

Hovorka se hájí, že mu prvotně nejde o oslabení koaličního partnera ve volbách, ale o boj proti špatným zákonům.

Čunek: je to poctivý člověk

Šéf lidovců Jiří Čunek Hovorkův boj proti ODS neschvaluje, ale ani ho za něj nechce kárat. „Já mám Ludvíka Hovorku rád, on je poctivý člověk. Jenom by měl přijmout pravidlo, že s koaličními partnery se dá dohodnout,“ řekl.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt uvedl, že Hovorkovy výroky jim nevadí a neodradí je v jejich úsilí, ale podle reakce je zřejmé, že jim rebelující poslanec leží v žaludku. „Pan poslanec již vstoupil do fanklubu Davida Ratha,“ sdělil Právu Cikrt. Jádrem sporu jsou zákony o zdravotních službách a zdravotním pojištění, které jsou podle Hovorky a řady dalších kritiků protiústavní.

Hovorkovi se nelíbí, že nový zákon mění definici nároků pacienta. Zatím měl každý pojištěnec nárok na bezplatnou zdravotní péči v souladu s dostupnými poznatky lékařské vědy. Nově by měl mít pacient zdarma jen úkony přiměřené jeho zdravotnímu stavu, které budou bezpečné a ekonomicky nejméně náročné v porovnání s jinými možnostmi vedoucími ke srovnatelnému výsledku. Podle Hovorky fakt, že výčet bezplatných úkonů bude do zákona začleněn až dodatečně, otevírá prostor pro nekontrolované zvyšování spoluúčasti.

O vládě ve středu

Přesto je ale nepravděpodobné, že bude hlasovat pro nedůvěru vládě v hlasování, které vyvolali soc. demokraté a které proběhne příští středu od 9 hodin.

Oldřich Danda, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Lidovecký rebel Hovorka v boji s Julínkem…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lidovecký rebel Hovorka v boji s Julínkem…

Komentáře

dalších 143 komentářů
Tomáš Rozsíval Re:Re:Re:Re: nesouhlas s MUDr. Rozsívalem  | 21. 10. 2008 09:06

Vážený apechu, necítím potřebu se před vámi obhajovat, ale já už jsem si své odpracoval. Od roku 1990 jsem byl členem OF, poté předsedou ODS, v roce 1994 jsem ve svém městě vyhrál volby do Zastupitelstva a byl jsem kandidát na primátora. To jsem odmítl a dál jsem se věnoval medicíně. M.j. jsem poté ve funkci zdravotního rady města umožnil všem lékařům, aby se zprivatizovali na OSVČ . Mohou mi děkovat. Jinde to zdaleka tak snadné neměli. Dobře jsem udělal ? Dnes už jsem nestraník a dělám si co chci. A pochopitelně také mluvím svobodně, tedy zatím. Je možné ovšem, že se nyní raději skryji pod nicku, nebo se zcela odmlčím.

L.Konečný Re:Re:Re:Pane Hovorka myslel jste to dobře  | 20. 10. 2008 07:57

Ale ony tam jsou!

Maryna Schuch dobře jste to vystihl a vyjádřil  | 19. 10. 2008 21:32

Snad to i ten exhibista a mimoň dr.Rozsíval pochopí. Přesně tak to vidí většina z nás, jedno kdo mě prostě dobře zaplatí. Prostě ODS lže, když tvrdí, že je pravicová strana, co ocení vzdělání a přínos jedince společnosti. A skutečnost- velký ho.no!!! Už mě ten Rozsíval taky těma svejma ambivalentníma kecama pěkně se.e

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné