Lidovecký rebel Hovorka v boji s Julínkem vyzval: nevolte ODS

Titulní obrázek

Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka nepolevil ve svém boji proti chystaným zákonům z pera ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) ani den před volbami. Naopak, bez ohledu na to, že oba patří do koaličního tábora, včera zveřejnil dopis občanům. V něm je vyzval, aby v krajských a senátních volbách nevolili stranu, která takové zákony navrhuje a která je v oslabení nebude mít dost sil prosadit…

„Jde o velmi důležité volby, jejichž výsledek může zastavit projednávání těchto pro Vás špatných zákonů, podobně jako obava z výsledků těchto voleb dočasně pozastavila projednávání zákonů vedoucích k privatizaci pojišťoven a fakultních nemocnic,“ uvedl v jasné narážce na ODS Hovorka.

„Jedině výrazný neúspěch strany, jejíž ministr takovéto špatné zákony prosazuje, může vést k zastavení projednávání těchto zákonů.“ Tato věta se ale po zásahu stranických kolegů a poradců do zveřejněné výzvy nedostala.

Hovorka se hájí, že mu prvotně nejde o oslabení koaličního partnera ve volbách, ale o boj proti špatným zákonům.

Čunek: je to poctivý člověk

Šéf lidovců Jiří Čunek Hovorkův boj proti ODS neschvaluje, ale ani ho za něj nechce kárat. „Já mám Ludvíka Hovorku rád, on je poctivý člověk. Jenom by měl přijmout pravidlo, že s koaličními partnery se dá dohodnout,“ řekl.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt uvedl, že Hovorkovy výroky jim nevadí a neodradí je v jejich úsilí, ale podle reakce je zřejmé, že jim rebelující poslanec leží v žaludku. „Pan poslanec již vstoupil do fanklubu Davida Ratha,“ sdělil Právu Cikrt. Jádrem sporu jsou zákony o zdravotních službách a zdravotním pojištění, které jsou podle Hovorky a řady dalších kritiků protiústavní.

Hovorkovi se nelíbí, že nový zákon mění definici nároků pacienta. Zatím měl každý pojištěnec nárok na bezplatnou zdravotní péči v souladu s dostupnými poznatky lékařské vědy. Nově by měl mít pacient zdarma jen úkony přiměřené jeho zdravotnímu stavu, které budou bezpečné a ekonomicky nejméně náročné v porovnání s jinými možnostmi vedoucími ke srovnatelnému výsledku. Podle Hovorky fakt, že výčet bezplatných úkonů bude do zákona začleněn až dodatečně, otevírá prostor pro nekontrolované zvyšování spoluúčasti.

O vládě ve středu

Přesto je ale nepravděpodobné, že bude hlasovat pro nedůvěru vládě v hlasování, které vyvolali soc. demokraté a které proběhne příští středu od 9 hodin.

Oldřich Danda, Právo

Ohodnoťte tento článek!