Limit 5000 korun? Většinu pacientů nechrání

Titulní obrázek

Limit 5000 korun ročně na regulační poplatky u lékaře a doplatky za léky je pro drtivou většinu pacientů nedostupný. Prostě proto, že se do něj spousta položek nezapočítává. A tak vydají mnohem víc peněz než pět tisíc, ale zpět nedostanou ani korunu…

„Limit je velký výdobytek. Chrání pacienty proti vysokým výdajům ve zdravotnictví,“ tvrdí ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. „Nechrání drtivou většinu pacientů, protože se do něho hodně částek nezapočítává, například hospitalizace v nemocnici (60 Kč za den), návštěva pohotovosti (90 Kč) a doplatky na některé léky,“ oponuje stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath.

Julínek již oznámil, že 38letá žena a 51letý muž v lednu překročili limit 5000 korun a teď už nebudou platit nic.

Argumenty pro a proti

„Oba pacienti mají nevyléčitelnou neurologickou chorobu a berou tentýž lék,“ míní Julínek. „Lidí, kteří platí ročně víc než 5000 korun za doplatky na léky na recept, je v České republice přes 200 000. Dosud dopláceli desetitisíce. Teď už nebudou nad 5000 korun doplácet nic. Jde o chronicky nemocné pacienty,“ řekl Julínek.

Bývalý ministr zdravotnictví Rath oponuje argumentem: „Tříměsíční pobyt pacientů v léčebně dlouhodobě nemocných vyjde jen na regulačních poplatcích na 5400 korun a z této sumy se do limitu 5000 Kč nezapočítává ani koruna.“

Obdobná situace je i u osob s těžkým úrazem, které budou muset dlouhodobě pobývat v nemocnicích. „Do limitu se jim nezapočte nic. A to už vůbec nemluvím o lécích, novorozencích, rodičkách atd. Jim se také při pobytu v porodnici nezapočte do limitu ani koruna. Lidé proto ve skutečnosti limit dramaticky překročí, ale úředně se do něj nevejdou. To je přece absurdní,“ tvrdí Rath.

Julínek se ale nevzdává: „Když zrušíme limit, nikdy se nedovíme, jaká je skutečná spoluúčast pacienta.“ Říká, že jako v případě dvou pacientů, kteří už ho překročili, bude tak možné u dalších pacientů, kteří ho překročí, zjistit konkrétní diagnózy a konkrétní doplatky na léky.

Vyzval Ratha, „aby těm dvěma pacientům a dalším, kteří limit překročí, doplatil ze svého peníze, které by museli vydat v případě, kdyby se limit zrušil“.

Julínek je dokonce ochoten dát přes zdravotní pojišťovny pacientům adresy všech poslanců, kteří by v budoucnu zvedli ruku pro zrušení poplatků, a tedy i limitu, aby pak pacientům vysoké doplatky hradili ze svého.

Nehrazené léky z pojištění

David Rath se pozastavuje i nad tím, jak je možné, že pacient má na léčbu už za měsíc doplácet tolik peněz, že limit překročí?

„Dostávají účinné léky, a ty nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění? To ti pacienti nemají nárok na bezplatnou zdravotní péči? Jaké léky zaplatí pacienti ze své peněženky, už rozhoduje ministr Julínek. Dva roky rozhoduje o tom, který lék je hrazen ze zdravotního pojištění, jak je hrazen a jak vysoká je spoluúčast pacienta. Nemůže tedy pacienty posílat za mnou. Je to jeho odpovědnost,“ vzkázal na dálku Julínkovi.

I po dosažení limitu se platí dál

I když pacient překročí limit 5000 korun za rok, platí dál. Zdravotní pojišťovna by mu ale měla do 60 kalendářních dnů po skončeném čtvrtletí, v němž limit překročil, peníze vrátit. Většinou bude posílat poukázky domů a pojištěnec si pak půjde na poštu a peníze vyzvedne.

Pokud však půjde o částku malou, která v kalendářním čtvrtletí nepřesáhne 50 korun, uhradí zdravotní pojišťovna tyto peníze do 60 kalendářních dní po uplynutí posledního kalendářního čtvrtletí v kalendářním roce.

Zdravotní pojišťovny jsou navíc povinny, pokud si to pojištěnec vyžádá, poskytnout mu jedenkrát za rok bezplatně výpis z jeho osobního účtu. Na něm budou mj. uvedeny všechny zaplacené poplatky a doplatky na léky, které se započítávají do limitu.

Když změníte zdravotní pojišťovnu, je původní pojišťovna povinna té nové sdělit všechny potřebné informace.

Limit si pacient nemusí sám hlídat, to za něj dělají zdravotní pojišťovny.

Ty ještě nemají údaje o tom, kolik pacientů limit již překročilo. Tvrdí, že to bude známo až začátkem dubna.

*

Do limitu se započítává

* poplatek u lékaře 30 Kč

* poplatek 30 korun za položku na receptu

* doplatek za lék, ale pouze ve výši doplatku na nejlevnější na trhu dostupný lék s obsahem stejné účinné látky a se stejnou cestou podání, např. ústy To ovšem neplatí v případě, že předepisující lékař na receptu vyznačil, že lék nelze nahradit. Pak se započítává do limitu 5000 korun doplatek v plné výši

Do limitu se nezapočítává

* 60 korun za den hospitalizace v nemocnici

* 60 korun za den hospitalizace v léčebně dlouhodobě nemocných, lázních, léčebných ústavech včetně psychiatrických, dětské odborné léčebně a ozdravovně

* 90 korun za návštěvu pohotovosti

* doplatky na zdravotnické prostředky vydané na poukazy

* doplatky za částečně hrazené léky, jejichž úhrada ze zdravotního pojištění je nižší než 30 % maximální ceny anebo obsahující léčivé látky určené k podpůrné nebo doplňkové léčbě. Jde o medikamenty, které z pohledu ministerstva zdravotnictví nemají zásadní léčebný význam. Seznam léčivých látek stanoví ministerstvo zdravotnictví vyhláškou

**Václav Pergl, Právo

Limit 5000 korun? Většinu pacientů nechrání
Ohodnoťte tento článek!