Lipská nemocnice rozdá výpovědi

Až třicet zaměstnanců opustí v novém roce českolipskou nemocnici, která první výpovědi rozdá v lednu. Důvodem je především povinné zvyšování tarifních mezd u zaměstnanců příspěvkových organizací, na něž nemocnice nemá…

Nemá peníze na povinné zvyšování tarifních mezd, a tak propustí až 30 lidí

„Budeme proto zvyšovat efektivitu práce a propouštění se nevyhneme,“ řekl Právu ředitel Nemocnice s poliklinikou v České Lípě Miroslav Vacek. Dodal, že od ledna budou muset na platy vydat o dalších pět až sedm procent více než dosud. Naposledy přitom nemocnice platy navýšila v září letošního roku.

Měsíčně přitom nemocnice na mzdách 900 zaměstnanců zaplatí okolo 20 miliónů korun. Pokud propustí dvacet až třicet lidí, uspoří částku okolo 600 tisíc korun. „Půjde především o administrativu, obslužná pracoviště, ale budeme muset propustit i zdravotní sestry anebo lékaře. Půjde ale jen o jednotlivce,“ dodal ředitel českolipské nemocnice.

Situaci podle jeho slov nyní výrazně zkomplikoval fakt, že se nemocnice podle plánu měla stát od ledna akciovou společností. „V takovém případě by platila jiná pravidla odměňování než u příspěvkových organizací, kdy musíme mzdy navýšit,“ uvedl Vacek.

Proto také výpovědi oznámí až v lednu, protože teprve na prosincovém zasedání krajského zastupitelstva byla transformace dvou největších nemocnic v Libereckém kraji odložena na polovinu roku 2006.

Podle Vacka činí náklady na mzdy zaměstnanců nemocnice ročně asi 260 miliónů korun, což je zhruba 65 procent rozpočtu. Nemocnice přitom propouštěla už v uplynulých dvou letech.

V roce 2003, kdy se nemocnice zmítala ve finanční krizi, tu pracovalo v porovnání s ostatními stejně velkými zdravotnickými zařízeními 127 procent lékařů a 118 procent zdravotních sester.

Náklady na mzdy tehdy tvořily 51 procent rozpočtu nemocnice, dnes je situace o dalších 14 procent ještě horší.

Přesto neskončí nemocnice ve ztrátě. Podle Vacka je hospodaření za prvních jedenáct měsíců roku v plusu 250 tisíc korun. „Předpokládáme, že hospodaření bude letos vyrovnané,“ uzavřel Vacek.

Barbora Silná, Právo

Lipská nemocnice rozdá výpovědi
Ohodnoťte tento článek!