Přejít na obsah

LiRA má zákon o eutanazii. Šťastný je proti, Rath pro

zpět
31.8.2007

Liberální reformní strana (LiRA) připravila vlastní návrh zákona o eutanazii. Počítá s tím, že nevyléčitelně nemocný a těžce trpící člověk by mohl z vlastního rozhodnutí zemřít za asistence lékaře. Člověka v bezvědomí, který už toho sám není schopen, by na jeho předchozí přání usmrtil lékař. Tento koncept odmítá poslanec Boris Šťastný (ODS), který o právní úpravě eutanazie rovněž uvažuje. Vadí mu, že by smrt měla pocházet z rukou lékaře...

Praha -

„Chceme tímto zákonem omezit dnešní zneužívání eutanazie a dát bezpečnou možnost pro lékaře pomoci lidem, kteří to potřebují,“ řekl dnes ČTK předseda strany Milan Hamerský.

Sami lékaři přiznávají, že se v českých nemocnicích dělá takzvaná divoká eutanazie. Pacient dostává stále silnější dávky opiátů na bolest, až přestane dýchat. „Ročně jsou takto svévolně lékaři nebo zdravotnickým personálem ukončeny 3000 lidských životů, cílem zákona je dát tomu pravidla,“ prohlásil Hamerský.

Na podporu návrhu vystoupili na dnešní tiskové konferenci liberálů poslanec ČSSD David Rath a nezávislá senátorka Václava Domšová. Rath, původní profesí lékař, řekl, že podle jeho zjištění by většina poslanců ČSSD uzákonění pravidel pro eutanazii asi podpořila. „Samozřejmě záleží na konkrétním znění normy,“ podotkl.

„Představa, že jednou budu odkázaná na to, kde mě dá vykakat a vyčurat, je pro mě nedůstojná, to já nechci a myslím si, že spousta lidí také nechce umírat nedůstojným způsobem,“ řekla Domšová. Oba zákonodárci se shodli na tom, že pokud návrh normy o eutanazii povede k diskusi o zlepšení péče o umírající, uvítají to.

„Když chce někdo odejít z tohoto světa, neměl by u toho asistovat lékař, já tedy určitě nebudu,“ řekl přední český onkolog Pavel Klener. Podle něj je třeba zaměřit se spíše na rozvíjení hospicové péče, která umožní člověku bez bolestí a přirozeně zemřít. Pro eutanazii jsou podle Klenera spíše mladí a zdraví lidé, určitě ne nemocní a staří. Z vlastní praxe ví, že umírající do poslední chvíle lpí na životě a o eutanazii nežádá.

Hamerský připomněl, že eutanazii uzákonily již Nizozemsko, Belgie či Oregon v USA. Další státy důstojnou smrt jako takovou neřeší zvláštní právní úpravou, její vyvolání však za určitých podmínek nepostihují podle předpisů trestního práva, které by se jinak v dané situaci uplatnily, řekl.

Zákon by podle něj měl zajistit člověku, aby mu byla poskytnuta pomoc k tomu, aby si mohl důstojnou smrt vyvolat za odborné asistence sám, to nazývá Hamerský asistovanou eutanazií. Teprve na druhém místě by pro lidi ve stavu nezměnitelného bezvědomí, kteří o důstojnou smrt požádali předem, bylo vyvolání důstojné smrti lékařem samotným, což nazývá aktivní eutanazií.

Šťastný v otevřeném dopise Hamerskému uvádí, že si dovede představit, že za přesně vymezených podmínek by stát mohl asistovat nevyléčitelně nemocnému člověku při dobrovolném odchodu ze života na základě konkrétního zákona. O tom i zahájil diskusi a vítá všechny, kdo se chtějí přidat. Současnou aktivitu Hamerského ale pokládá za „nešťastnou a nezodpovědnou“ a jeho legislativní návrh nepodpoří.

Šťastný odmítá legalizaci aktivní vyžádané eutanazie, u níž by pacientovi asistoval lékař, a pokládá ho v této zemi za nepřijatelný.

Liberální reformní strana vznikla v roce 2002, hlásí se k liberalismu, její předseda Hamerský je bývalým členem ODA. Má několik desítek členů a příznivců. Na její kandidátce byl v senátních volbách 2002 zvolen za Brno-město Jiří Zlatuška jako nestraník. LiRA chce deregulaci nájemného, zavedení školného, legalizaci eutanazie, tolerování distribuce lehkých drog či zrušení Benešových dekretů.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: LiRA má zákon o eutanazii. Šťastný je proti,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku LiRA má zákon o eutanazii. Šťastný je proti,…

Komentáře

dalších 7 komentářů
Petr Bouzek Jedna malinká politická strana se chce zviditelnit. Eutanazie je téma, ale není na pořadu dne.  | 3. 09. 2007 07:25

Napřed vyřešme chronické podfinancování zdravotnictví a nejasné toky mnohamilionových částek, které ač vybrány nějak nedorazí k těm, co léčí. Potom se vhrněme na eutanazii.

lékař On Boris asi neví o čem to je...  | 2. 09. 2007 18:37

To bude tím, že Boris nikdy nedělal medicínu, ale kšeftoval např. s lyžemi. Kdyby alespoň den strávil někde ve špitále, na onkologii nebo ARO a JIP, tak by změnil názor. A nebo až by v rodině zažil, co to je umírat na nevyléčitelnou chorobu a i jeho miliony mu byly k ničemu, tak by taky pochopil, co to je eutanasie a jaký má pro někoho smysl a význam...

Jiří Antonín Votýpka Advokáti "kvalitního" života.  | 2. 09. 2007 15:39

Strana liberálů, která se chce zviditelnit musí si vybrat kontraverzní téma,které vždy spolehlivě lidi rozdělí. K těm počtům "zavražděných" v našich nemocnicích jak rádobyprecisně uvádí LiRA, strana knížat smrti: Lékař(i ostatní lidé),který umyslně zavraždí zdravého nebo nemocného člověka je vrah, a kainovo znamení si ponese po celý svůj ubohý životní úděl.A možná,že díky svědomí,které se může objevit i u tohoto vraha těžce poznamená nejen jeho,ale i jeho potomky. Lékař léčí, lékař je pro nemocné nadějí a proto si většina lidí toto povolání považuje a právě kvůli tomu je i v politice tolik lékařů. Kat byť profese nutná dělá z člověka nečistého tvora, zavrženíhodnou stvůru. Nedělejte nám, vy kteří již dnes trpíte představou ,že vy "božští,vynikající nadlidé,poslanci a senátoři" se budete jednou zas počurávat a pokakávat, nedělejte nám z našich lékařů zavrženíhodné katy!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné