Litoměřická nemocnice nezískala status mamografického centra

mamograf

Litoměřická nemocnice nezískala status mamografického centra. Podle odborné komise pro screening nádorů prsu je v Ústeckém kraji péče dostatečně dostupná jinde.

Zdravotní pojišťovny proto s nemocnicí na vyšetření prsu mamografem neuzavřely smlouvu, nepomohl by prý ani nákup nového přístroje. ČTK o tom informovala mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová.

Nemocnice chtěla kvůli zachování statusu screeningového centra koupit i nový vyšetřovací přístroj, právě stáří toho původního bylo jedním z argumentů odborné komise pro odebrání statusu. „Šlo by o ekonomicky neefektivní krok. Přístroj v jednodušší verzi stojí zhruba čtyři miliony korun. Vložená investice by se při absenci smluvního vztahu se zdravotní pojišťovnou nemohla nijak zhodnotit,“ uvedl předseda dozorčí rady nemocnice a městský radní Radek Lončák.

„Ministerstvo zdravotnictví na základě negativního stanoviska odborné komise pro screening nádorů prsu toto pracoviště zřídit nedoporučilo s odůvodněním, že zařazení nového centra není v souladu s doporučeným standardem pro poskytování screeningu karcinomu prsu, protože tento typ péče je v Ústeckém kraji plně dostupný,“ vysvětlila Břeňová.

V Litoměřicích mohly ženy podstoupit vyšetření mamografem jako placenou službu, nemocnice si za něj účtovala 350 korun. Zájem byl ale podle Břeňové nízký a nemocnice chce na konci roku zrušit i placenou variantu vyšetření.

Mamografický screeening je pravidelné preventivní vyšetření prsů s cílem odhalit případný nádor. Pokud chtějí ženy vyšetření zdarma, musejí za ním jet do Ústí nad Labem. Podle ředitele nemocnice je tam čekací lhůta zhruba tři týdny, zatímco v Litoměřicích pouze jeden až dva týdny. V Ústeckém kraji jsou akreditovaná screeningová pracoviště v Ústí nad Labem, Chomutově a Děčíně.

Podobný problém řešila nedávno i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Ministerstvo zdravotnictví jí pozastavilo status komplexního onkologického pracoviště, v případě jeho odebrání by nemohla aplikovat pacientům takzvanou biologickou léčbu rakoviny. Pak by museli za tímto typem léčby jezdit do Prahy, Plzně nebo Liberce. Po návštěvě odborné komise v Ústí se ale nemocnici podařilo status obhájit.

Ohodnoťte tento článek!