Litomyšlská nemocnice odmítá být obětí

dokumenty, dotazník, jednání

Dnes by se měl sejít hejtman Pardubického kraje Radko Martínek s managementy pětice nemocnic v kraji a společně hledat řešení situace nedostatku financí a hrozícími odchody stovek lékařů.

V zákulisí se nějaký čas hovořilo o tom, že by se problém vyřešil zrušením nebo omezením činnosti nemocnice v Litomyšli. Její vedení to kategoricky odmítá. Kraj takovýto záměr nepotvrzuje.

„S krizovou situací musí počítat management každé nemocnice. Ale nevidím důvod pro to, abychom my dopláceli na to, kdyby odešlo víc lékařů z orlickoústecké nemocnice nebo ze svitavské, že by se měla uzavřít litomyšlská, a naši lékaři by odešli do těchto dvou nemocnic, aby je nahradili,“ řekl včera Právu ředitel litomyšlské nemocnice Libor Vylíčil.

Zdůraznil, že ho situace v jiných nemocnicích kraje ani tak moc nezajímá. „Kraj by měl jasně deklarovat svou strategii, zda nemocnice a rozsah jejich oborů zachová, jestli budeme některé obory utlumovat. Poplašné zprávy, které nemají reálný podklad, jenom znejišťují zaměstnance, vytvářejí nervózní atmosféru,“ dodal Vylíčil.

V Litomyšli ani na radnici, ani v nemocnici nikdo nemíní připustit možnost, že by se v případě odchodů lékařů z bývalých okresních nemocnic prázdná místa „ucpávala“ litomyšlskými odborníky.

„Každá nemocnice je samostatný podnik, těm lékařům to nemůžeme nakázat a ani jim to nechceme přikazovat. Situace v jiných nemocnicích mě moc nezajímá. Každá ať své problémy řeší samostatně,“ zdůraznil Vylíčil. Litomyšlská nemocnice se ale může dostat do problémů s nedostatkem lékařů bez ohledu na konkurenční ústavy.

„Dvacet procent našich lékařů výzvu Děkujeme, odcházíme podpořilo, ale do této chvíle nemám na stole ani jednu výpověď. Čekám do konce prosince, pak budu situaci řešit. Prostě jsme zaujali vyčkávací stanovisko,“ připustil ředitel litomyšlské nemocnice.

„Těch dvacet procent není počet odcházejících. Je to vyjádření podpory požadavku, aby se zásadně změnila koncepce našeho zdravotnictví. Nejde jenom o mzdy,“ řekl Právu předseda místní organizace Lékařského odborového klubu v litomyšlské nemocnici Vít Heblt. Nechtěl však prozradit, kolik lékařů, členů LOK v Litomyšli výpověď dalo.

„Na stůl pan ředitel žádnou výpověď dostat nemohl, protože ty výpovědi budou přicházet centrálně. Pak budou přes právníka předávány jednotlivým managementům nemocnic,“ vyhnul se informaci Heblt. Na přímý dotaz Práva, zda on výpověď přes centrálu Děkujeme, odcházíme podal, odpověděl, že „o tom v této chvíli uvažuje“.

Litomyšlská nemocnice odmítá být obětí
Ohodnoťte tento článek!