Přejít na obsah

Litomyšlská nemocnice odmítá být obětí

zpět
2.12.2010
dokumenty, dotazník, jednání
zvětšitdokumenty, dotazník, jednáníZdroj: www.canpackromania.ro

dokumenty, dotazník, jednání | Zdroj: www.canpackromania.ro

 

Dnes by se měl sejít hejtman Pardubického kraje Radko Martínek s managementy pětice nemocnic v kraji a společně hledat řešení situace nedostatku financí a hrozícími odchody stovek lékařů.

V zákulisí se nějaký čas hovořilo o tom, že by se problém vyřešil zrušením nebo omezením činnosti nemocnice v Litomyšli. Její vedení to kategoricky odmítá. Kraj takovýto záměr nepotvrzuje.

„S krizovou situací musí počítat management každé nemocnice. Ale nevidím důvod pro to, abychom my dopláceli na to, kdyby odešlo víc lékařů z orlickoústecké nemocnice nebo ze svitavské, že by se měla uzavřít litomyšlská, a naši lékaři by odešli do těchto dvou nemocnic, aby je nahradili,“ řekl včera Právu ředitel litomyšlské nemocnice Libor Vylíčil.

Zdůraznil, že ho situace v jiných nemocnicích kraje ani tak moc nezajímá. „Kraj by měl jasně deklarovat svou strategii, zda nemocnice a rozsah jejich oborů zachová, jestli budeme některé obory utlumovat. Poplašné zprávy, které nemají reálný podklad, jenom znejišťují zaměstnance, vytvářejí nervózní atmosféru,“ dodal Vylíčil.

V Litomyšli ani na radnici, ani v nemocnici nikdo nemíní připustit možnost, že by se v případě odchodů lékařů z bývalých okresních nemocnic prázdná místa „ucpávala“ litomyšlskými odborníky.

„Každá nemocnice je samostatný podnik, těm lékařům to nemůžeme nakázat a ani jim to nechceme přikazovat. Situace v jiných nemocnicích mě moc nezajímá. Každá ať své problémy řeší samostatně,“ zdůraznil Vylíčil. Litomyšlská nemocnice se ale může dostat do problémů s nedostatkem lékařů bez ohledu na konkurenční ústavy.

„Dvacet procent našich lékařů výzvu Děkujeme, odcházíme podpořilo, ale do této chvíle nemám na stole ani jednu výpověď. Čekám do konce prosince, pak budu situaci řešit. Prostě jsme zaujali vyčkávací stanovisko,“ připustil ředitel litomyšlské nemocnice.

„Těch dvacet procent není počet odcházejících. Je to vyjádření podpory požadavku, aby se zásadně změnila koncepce našeho zdravotnictví. Nejde jenom o mzdy,“ řekl Právu předseda místní organizace Lékařského odborového klubu v litomyšlské nemocnici Vít Heblt. Nechtěl však prozradit, kolik lékařů, členů LOK v Litomyšli výpověď dalo.

„Na stůl pan ředitel žádnou výpověď dostat nemohl, protože ty výpovědi budou přicházet centrálně. Pak budou přes právníka předávány jednotlivým managementům nemocnic,“ vyhnul se informaci Heblt. Na přímý dotaz Práva, zda on výpověď přes centrálu Děkujeme, odcházíme podal, odpověděl, že „o tom v této chvíli uvažuje“.


Autoři

Zdeněk Seiner, Právo

Související články

30.11. Kvůli výpovědím lékařů se připravuje krizový štáb kraje Kvůli výpovědím lékařů se připravuje krizový štáb kraje
1 příspěvků
24.11. Lékaři nespokojeni, ale zatím neutíkají Lékaři nespokojeni, ale zatím neutíkají
1 příspěvků
15.11. Lékaři chtějí pryč Lékaři chtějí pryč
7 příspěvků
7.10. Utečou lékaři z Ostravy? Utečou lékaři z Ostravy?
13 příspěvků

Komentovat článek: Litomyšlská nemocnice odmítá být obětí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Litomyšlská nemocnice odmítá být obětí

Komentáře

dalších 5 komentářů
IRIS se kromností nejdál dojdeš!  | 17. 09. 2015 16:11

Je to jednoduché! Každý má možnost volby. Také jsem vystudovaná a v nemocnici jsem pracovala několik let. Jsem ta co emigrovala k jiné profesi, byla jsem dotlacena okolnostmi... Jsem sama sobě ředitelem a výši svého platu si určuji sama.A to už mnoho let a spokojená! Kazdy vystudovaný má naivní představy a své jedinečnosti. Každý je však nahraditelny. Kdo touží jít za poznáním a za lepším, stejně se k tomu bude muset vypracovat sám. To ho žádné studium nenaučí. Proto jsou naši lékaři v zahraničí uznávání. Makaj , aby se udrželi na trhu práce. Znám platy zdejších řemeslníků a opravdu mají skvěle platy, ale za jakou cenu! Jejich organismus je značně opotřebován a úmrtnost už před důchodem. Všude ve světě je ošetření lepší a horší. Viděla jsem v Asii špičkové kliniky o kterých se nám ani nesni!Projela jsem několik zemí... Viděla jsem na ulici umírat děti , hovořila jsem s malomocným a bydlela jsem v chudobinci, kde mě ředitel ukazoval jejich lékárnu... ( katastrofa slabé slovo). Začala jsem si v nasi České republice vážit všeho i to , že máme skoro všude stejnou úroveň ošetření. Opět někde horší a lepší, ale nejsou značné propady. Zdraví se nedá vždy koupit a peníze nás nechrání před vším. Vždy poznam ve zdravotnictví , kdo svoji profesi dělá s láskou a posláním. Pacient má také cit a není žádné zboží v regale . Ošetřující léčí i svoji láskou a nadsenim pacienta a pokud má v sobě noční můru, že má málo peněz, tak je to opravdu špatné...Pak přestává něco fungovat! Otázka je , kolik je dobrá výplata???

občan se kromností nejdál dojdeš!  | 17. 09. 2015 13:56

v rámci EU je zde v zařízeních nemocničních a sociálních "socialistické odměnování", přitom úkony odborníka můžeme srovnávat ve skutečnosti s cizinou- hodnota je 5x- 6x větší než zde v kapitálsocializmu! Nikomu však nevadí, že hodinvý příjem vyučeného řemeslínká je větší než léakře, není to absurdní? Hodina "práce řemeslníka v autesevisu " je 400 - 1000 Kč za hodinu, lékař dostane 100,-Kč hrubého! Tak ,jak to je? Skutečně mají lékař i znalosti na úrovni úrovni vyučeného řemeslínka? Takže proč studovali? ABy hodnota jejich umum práce byla hodna odměně ambsolenta zdenického učiliště? OL

IRIS DĚKUJEME !  | 18. 12. 2010 01:29

DĚKUJEME, ODEJDĚTE ! Každý v této době dělá ve své profesi co může a nevyhrožuje ostatním! Můj manžel už léta nedostal v zaměstnání přidáno a já také ne ! Myslím si, že lékaři, kteří pohrdají , že vůbec práci mají, by opravdu měli odejít ! Také jsem zde v LTM nemocnici několik let pracovala a své práce jsem si vážila a nestalo se, že by mě za malý plat a mnoho služeb, tuto práci nebavilo dělat. Přeji lékařům, ať jdou do zahraničí a zkusí se prosadit, možná jim spadnou růžové brýle z nosu :) Jsem stále pracovně s kufrem na cestách a vděčna za každou práci, kterou mám.Musím si vše obstarat sama, svobodné zaměstnání má svobodu také omezenou! Nemám teplou židli pod zadkem.A ti co jí mají, už možná zítra bude obsazena někým jiným, který v jiné zemi také chce pracovat a bude zde dělat i za menší plat, který zdejším nevoní. Co si mám jako pacient myslet , že otravuji lékaře? I když si vzorně platím a připlácím za zdravotní pojištění a dlouho jsem nic ve zdravotnictví nepotřebovala, přesto jsem nepochodila s prosbou o recept ! V nemocnici v Litomyšli mě vyhodily z ambulance, nemám tam co dělat ( a to tam byla jen jedna pacientka), ať si jdu ke svému soukromému lékaři ( i když jsem pacientem z předchozích let na tomto oddělení !.... nyní se mi problém opakuje...). Jelikož jsem chtěla vědět jméno sestry, ještě jsem tam telefonovala, bohužel v ordinaci již nikdo nebyl a pracovní doba měla pokračovat ! V lékárně jsem bez předpisu lék dostat NEMOHLA ! Koupila jsem jako vždy bylinky s nadějí VÍRA TVÁ, TĚ VYLÉČÍ ! Zatím se mi daří ! Přeji i lékařům při odchodu za lepším..., ať jejich víra setrvá ,protože pád na zem bolí ...I když proč NE ? I tak lze dojít k probuzení ...! Kdo je obětí ? Lékař ? Pacient ? Nemocnice ? Zaplatím si raději jinde a jdu tam, kde potřebují i mě !

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné